Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 14 kwietnia 2021 napisz DONOS@
tekst płatny

Miłe pogawędki i dobre koncerty w Herbaciarni Pikoteria

Zaciszna Herbaciarnia Pikoteria otworzyła swoje podwoje bez reklamowego szumu i rozgłosu. Panuje w niej sympatyczny klimat domowo-salonikowy: zapewne dlatego o nowym miejscu do spotkań na pogawędkę przy aromatycznej herbatce i pysznym cieście wiadomości krążyły dotąd z ust do ust. Jednak wystarczyło kilka miesięcy, aby Pikoteria zyskała grono wiernych bywalców, wśród których jest tak młodzież, jak dorośli i seniorzy. W piątek od godz. 20. grać będą znani z The Bl Blues Band gitarzyści: Mariusz Brzostowski i Jan Yaniu Górski. W sobotnią Noc Muzeów o godz. 20. Robert Bukowski zaprasza na spotkanie „Ocalić od zapomnienia – Marek Grechuta znany i nieznany”.


Do Herbaciarni Pikoteria przyciąga staroświecka elegancja wnętrz: niespotykane na co dzień sofy i fotele, stoły i ławy, lampy i przeszklone witryny na filiżanki z porcelany. W pogodny nastrój wprawia miła atmosfera, dyskretna muzyka i kulturalna obsługa.
- Najbardziej dumna jestem z dużego, ozdobnego lustra, które pochodzi z drugiej połowy XIX wieku – opowiada z uśmiechem właścicielka Herbaciarni Pikoteria Katarzyna Pikosz, od której nazwiska efektowny lokal z przytulną antresolą przy al. Piłsudskiego 95 w Łomży wziął nazwę. - Pomysł otwarcia herbaciarni przyszedł mi do głowy pod koniec grudnia 2011 r. i zaczął nabierać kształtów w rozmowach z mężem i córką. Kilka miesięcy szukaliśmy odpowiedniego miejsca i oryginalnych mebli. Dzięki wielu życzliwym ludziom, w tym prezentującej u nas obrazy łomżyńskiej malarce Teresie Adamowskiej, otworzyliśmy Pikoterię 15. grudnia 2012 roku. 

80 herbat z całego świata i domowe ciasta babuni
Katarzynie Pikosz marzył się wystrój domowo-salonikowy, stąd na stołach królują robione ręcznie szydełkiem serwety, stylowe świeczniki i kwiaty. Antresolę wyróżnia XIX-wieczne pianino firmy Toliński Varsovie: odnowione z zewnątrz, czeka jeszcze na naprawę ponad stuletniego mechanizmu. Z kilkunastu fotografii na pastelowych ścianach spoglądają damy i dżentelmeni z dawno minionej epoki, zaś w biblioteczce stoi kilkadziesiąt książek do poczytania, zanim zjawi się przyjazna lub bliska sercu osoba. Można też sięgnąć po czasopisma: „Politykę”, „Twój Styl” czy „National Geographic”. Do wyboru w Pikoterii jest aż kilkadziesiąt herbat: czarne, zielone, czerwone, żółte, białe, yerba mate, owocowe, ziołowe, z szałwii, lawendy, jaśminu bądź płatków róży... Smakowity napar podawany jest w delikatnych filiżankach po fachowym zaparzeniu w gustownych imbrykach. Przyjaciele Pikoterii mają w jednej z witryn ulubione, porcelanowe filiżanki „imienne”, w jakich serwuje się im herbatę. Na życzenie gości oryginalne herbatki sprzedawane są na wagę, do delektowania się w domu. Na miejscu można także kupić akcesoria do parzenia aromatycznego napoju. Dla urozmaicenia zabawy warto zamówić kieliszek delikatnego likieru lub wina z winnic w Portugalii, Hiszpanii, Chile czy Mołdawii. - Oprócz herbaty i kawy na gorąco i na zimno, serwujemy ciasta i desery według domowych receptur – zachęca Katarzyna Pikosz. - Doświadczone gospodynie komentują z uznaniem, że nasze ciasta są tak smaczne jak babcine wypieki. Pyszności na pewno przypadną do gustu dzieciom i ich rodzicom.

Muzyczne piątki i artystyczne soboty
Tradycją w Pikoterii stały się muzyczne piątki, kiedy o godz. 20. występują zarówno doświadczeni artyści, jak i poszukujący drogi twórczej adepci śpiewu i muzyki. Lubią tutaj pobluesować na gitarach Mariusz Brzostowski i Jan Yaniu Górski, znani z The BL Blues Band. Chętnie pojawia się rockowa Polityka w wersji akustycznej. Koncertują młodsi o pokolenie swingujący rockmani z Bluszuuu i Basia Kaczyńska. Preferującym humorystyczną stylistykę Kabaretu Starszych Panów czy łagodniejszą poetykę piosenek Agnieszki Osieckiej spodobają się recitale Kasi Dłużniewskiej, której akompaniują: Mateusz Kozikowski na akordeonie albo Marcin Dąbrowski na klawiszach. Miłośnicy muzyki rozrywkowej z elementami jazzu, soulu, funky i rhythm and bluesa mogą posłuchać wokalistki Żakliny Boguskiej, występującej w towarzystwie doskonałych muzyków: pianisty Grzegorza Sekmistrza i gitarzysty Dariusza Boguskiego. Natomiast koncert tang argentyńskich, kompozycji francuskich, rosyjskich i klezmerskich budzi szacunek dla akordeonisty Michała Olchowika. Utwory z dolnej sali słychać na antresoli, gdzie projektor wyświetla na ekranie występy artystów. Właścicielka Pikoterii Katarzyna Pikosz zapowiada, że tradycja wesołych muzycznych piątków na pewno będzie się jeszcze rozwijać.
Popularyzator ambitnej muzyki Robert Bukowski zaprasza do Pikoterii w soboty o godz. 20. na „Konserwatorium Sztuki Wysokiej”. Przygotowuje pogadankę, prezentuje slajdy, filmy, koncerty i ciekawostki oraz prowadzi konkursy, których bohaterami były, m.in. zespoły: The Beatles, The Rolling Stones, Pink Floyd, The Police i Dire Straits. Na Noc Muzeów, 18. maja od godz. 20., proponuje spotkanie „Ocalić od zapomnienia  – Marek Grechuta znany i nieznany”. W planach są kolejne spotkania muzyczne i wieczory filmowe.

Herbaciarnia Pikoteria to okazja, aby odpocząć od codzienności. Aby spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi w dobrym stylu, w dobrym nastroju, w dobrym towarzystwie.

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę