Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 marca 2021 napisz DONOS@

W obronie ogródków działkowych, ale nie PZD

Główne zdjęcie
Posłowie Jacek Bogucki i Andrzej Dera

- Musimy zrobić wszystko aby działkowiec czuł się pewnie na działce – mówił poseł Andrzej Dera z Solidarnej Polski. To on jest autorem jednego z czterech projektów ustawy, która ma regulować funkcjonowanie ogrodów działkowych od 2014 roku, gdy przestanie obowiązywać uznana za niekonstytucyjna dotychczasowa ustawa. - Ogrody działkowe nie mogą być frontem walki politycznej – mówił poseł Dera przyznając, że głównym problemem pracujących nad projektami parlamentarzystów będzie kwestia co dalej z Polskim Związkiem Działkowców.

PZD jest autorem jednego z czterech zgłoszonych projektów nowej ustawy – tzw. obywatelskiego. Poza nim są jeszcze projekty Solidarnej Polski, Platformy Obywatelskiej i Sojuszu lewicy Demokratycznej.  PO i SP chcą likwidacji PZD, lewica i działkowcy są za przekształceniem Związku. 

W Polsce funkcjonuje 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek.  Ponad połowa uprawiających je działkowców  to emeryci i renciści. I jak przekonywał poseł Dera działkowcy nie tylko powinni sami decydować o swoich ogródkach, ale także mieć większe prawa dotyczące ich własności. 
- Każdy użytkownik działki powinien płacić podatek rolny i nie jest ważne, czy ogródki są na ziemi należącej do gminy czy do skarbu państwa – przekonywał poseł Dera. - To nie będą duże pieniądze. W przypadku działki o powierzchni 500m2 to rocznie około 18 zł.
Ze względu na to, że niemal wszystkie ogrody znajdują się w miastach i stanowią swoiste zielone płuca miast -  w projekcie SP znalazł się zapis, aby ogródki działkowe były trwałym, nienaruszalnym elementem zagospodarowania jako teren służący do wypoczynku i nie mogły być wykupowane i przeznaczane np. pod budownictwo. 

Uczestniczący w konferencji prasowej poseł Jacek Bogucki, szef Solidarnej Polski w województwie podlaskim mówił, że ma nadzieję, iż to tylko plotka, że w Sejmie jest grupa posłów, której zależy aby nowa ustawa nie został uchwalona, bo wówczas działkowcy i ogródki działkowe stracą jakąkolwiek prawną ochronę. 
- Z punktu widzenia działkowców lepiej, aby przedterminowych wyborów w tym roku nie było – dodawał poseł Andrzej Dera oceniając jednocześnie, że to mało prawdopodobne, aby Platforma Obywatelska zdecydowała się na rozwiązanie parlamentu i nowe wybory bo już teraz straciłaby władzę, a tak – jak mówił poseł – ją straci, ale dwa lata później.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę