Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

„Śmieciowe” ankiety w Perspektywie i ŁSM

Główne zdjęcie
Łomża, zasoby spółdzielni Perspektywa

Do końca maja mieszkańcy Łomży powinni zadeklarować wysokość „podatku śmieciowego”, jaki będą płacić od 1. lipca. Właściciele domków jednorodzinnych mają zrobić to sami, zaś w budownictwie wielorodzinnym, zarządzanym przez spółdzielnie mieszkaniowe i MPGKiM, za lokatorów wspólne deklaracje złożą zarządy. Perspektywa rozdała spółdzielcom ankiety z pytaniem, czy chcą segregować odpady i do dziś czeka na odpowiedzi. ŁSM złoży swoim taką propozycję niebawem choć zarząd sugeruje żeby śmieci segregować i płacić mniej. Już wiadomo, że śmieci segregować mają mieszkańcy wspólnot mieszkaniowych MPGKiM.

- Zainteresowanie naszą ankietą jest duże – ocenia Leszek Konopka, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa w Łomży, która dostarczyła do ponad 4 700 mieszkań ankietę z wyjaśnieniem, na czym polegają zmiany w opłatach za wywóz śmieci segregowanych i bez segregacji oraz z zapytaniem, co wolą spółdzielcy. W pierwszym wariancie zapłacą co miesiąc 15 zł podatku od mieszkania, 20 zł – w drugim. Zarząd Perspektywy od decyzji w „referendum” do 9. maja uzależnia, jaką deklarację złoży w imieniu swoich spółdzielców w Urzędzie Miejskim.
SM Perspektywa w ankiecie wyjaśnia, na czym polegają zmiany od początku lipca i dołącza treść ulotki o segregacji, przygotowanej przez Urząd Miejski. Niezależnie od tego, czy większość zdecyduje się segregować odpady, zarząd już zamawia na szkło 51 pojemników z zielonego plastiku, które staną przy śmietnikach. Nadto drugie tyle niebieskich pojemników na papier i 29 żółtych na plastikowe butelki czy kubeczki. Pozostałe odkupi za symboliczną złotówkę od MPGKiM, które nie będzie startować w przetargu na wywóz śmieci, bo prowadzi miejski zakład utylizacji w Miastkowie.      - Nie zostawimy naszych członków na lodzie, choć powinność deklarowania sposobu segregowania spadła na spółdzielnie prawem kaduka z powodu bubla prawnego, jaki samorządom zgotowali ustawą posłowie Sejmu – twierdzi Jerzy Brodziuk, prezes Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która wkrótce dostarczy do każdego z 8 500 mieszkań pismo z propozycją, aby spółdzielcy upoważnili zarząd ŁSM do zadeklarowania, że będą zbierać odpady selektywnie. Argument jest ekonomiczny – prezes nie spodziewa się, że ponad połowa spółdzielców zechce płacić więcej o 5 zł.
Logiką oszczędności kierowały się także wspólnoty mieszkaniowe w MPGKiM, pod którego zarządem jest ok. 2 600 mieszkań. - Będziemy zbierać odpady selektywnie, czyli mieszkańcy w zasobach komunalnych zapłacą 15 zł podatku tzw. śmieciowego od mieszkania miesięcznie – uściśla Arkadiusz Kułaga, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. - Do 30. czerwca wyposażymy wszystkie śmietniki w dodatkowe pojemniki na opakowania ze szkła, papieru i plastiku. 

W Łomży stawki podatku śmieciowego zależą od tego, czy gospodarstwo jest w domu jednorodzinnym, czy w bloku, oraz od tego, czy śmieci będą segregowane.
Domy jednorodzinne: odpady niesegregowane - 35 zł/mies.; segregowane - 26 zł/mies. Mieszkania w blokach: odpady niesegregowane - 20 zł/mies.; segregowane - 15 zł/mies. Osoby mieszkające samotnie i deklarujące segregowanie śmieci w domu jednorodzinnym - 16 zł/mies.; w mieszkaniu w blokach - 9 zł/mies. 

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę