środa, 23 stycznia 2019 napisz DONOS@

„Śmieciowe” ankiety w Perspektywie i ŁSM

Do końca maja mieszkańcy Łomży powinni zadeklarować wysokość „podatku śmieciowego”, jaki będą płacić od 1. lipca. Właściciele domków jednorodzinnych mają zrobić to sami, zaś w budownictwie wielorodzinnym, zarządzanym przez spółdzielnie mieszkaniowe i MPGKiM, za lokatorów wspólne deklaracje złożą zarządy. Perspektywa rozdała spółdzielcom ankiety z pytaniem, czy chcą segregować odpady i do dziś czeka na odpowiedzi. ŁSM złoży swoim taką propozycję niebawem choć zarząd sugeruje żeby śmieci segregować i płacić mniej. Już wiadomo, że śmieci segregować mają mieszkańcy wspólnot mieszkaniowych MPGKiM.

Łomża, zasoby spółdzielni Perspektywa
Łomża, zasoby spółdzielni Perspektywa

- Zainteresowanie naszą ankietą jest duże – ocenia Leszek Konopka, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa w Łomży, która dostarczyła do ponad 4 700 mieszkań ankietę z wyjaśnieniem, na czym polegają zmiany w opłatach za wywóz śmieci segregowanych i bez segregacji oraz z zapytaniem, co wolą spółdzielcy. W pierwszym wariancie zapłacą co miesiąc 15 zł podatku od mieszkania, 20 zł – w drugim. Zarząd Perspektywy od decyzji w „referendum” do 9. maja uzależnia, jaką deklarację złoży w imieniu swoich spółdzielców w Urzędzie Miejskim.
SM Perspektywa w ankiecie wyjaśnia, na czym polegają zmiany od początku lipca i dołącza treść ulotki o segregacji, przygotowanej przez Urząd Miejski. Niezależnie od tego, czy większość zdecyduje się segregować odpady, zarząd już zamawia na szkło 51 pojemników z zielonego plastiku, które staną przy śmietnikach. Nadto drugie tyle niebieskich pojemników na papier i 29 żółtych na plastikowe butelki czy kubeczki. Pozostałe odkupi za symboliczną złotówkę od MPGKiM, które nie będzie startować w przetargu na wywóz śmieci, bo prowadzi miejski zakład utylizacji w Miastkowie.      - Nie zostawimy naszych członków na lodzie, choć powinność deklarowania sposobu segregowania spadła na spółdzielnie prawem kaduka z powodu bubla prawnego, jaki samorządom zgotowali ustawą posłowie Sejmu – twierdzi Jerzy Brodziuk, prezes Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która wkrótce dostarczy do każdego z 8 500 mieszkań pismo z propozycją, aby spółdzielcy upoważnili zarząd ŁSM do zadeklarowania, że będą zbierać odpady selektywnie. Argument jest ekonomiczny – prezes nie spodziewa się, że ponad połowa spółdzielców zechce płacić więcej o 5 zł.
Logiką oszczędności kierowały się także wspólnoty mieszkaniowe w MPGKiM, pod którego zarządem jest ok. 2 600 mieszkań. - Będziemy zbierać odpady selektywnie, czyli mieszkańcy w zasobach komunalnych zapłacą 15 zł podatku tzw. śmieciowego od mieszkania miesięcznie – uściśla Arkadiusz Kułaga, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. - Do 30. czerwca wyposażymy wszystkie śmietniki w dodatkowe pojemniki na opakowania ze szkła, papieru i plastiku. 

W Łomży stawki podatku śmieciowego zależą od tego, czy gospodarstwo jest w domu jednorodzinnym, czy w bloku, oraz od tego, czy śmieci będą segregowane.
Domy jednorodzinne: odpady niesegregowane - 35 zł/mies.; segregowane - 26 zł/mies. Mieszkania w blokach: odpady niesegregowane - 20 zł/mies.; segregowane - 15 zł/mies. Osoby mieszkające samotnie i deklarujące segregowanie śmieci w domu jednorodzinnym - 16 zł/mies.; w mieszkaniu w blokach - 9 zł/mies. 

Mirosław R. Derewońko

190118031117.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę