Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łomżyńskie spotkania z historią

Goście z całej Polski przyjechali na długi majowy weekend do Łomży na jubileusz 10-lecia wszechnicy „Tulowskie spotkania”. Ta unikalna w skali ogólnopolskiej inicjatywa edukacyjna dotyczy przede wszystkim ziemi łomżyńskiej, przybliżając uczestnikom spotkań historię, tradycje ludowe i kulturę regionu. – Nie spodziewałam się, że te 10 lat minie tak szybko! – mówi Gabriela Dziekońska-Olszańska. – Skromnie liczyliśmy, że wszechnica będzie istnieć nadal, gdy obchodziła 5-lecie istnienia i rzeczywiście przetrwała, ma się dobrze i rozwija się!

Stanisława Chyl i Gabriela Dziekońska - Olszańska
Stanisława Chyl i Gabriela Dziekońska - Olszańska

Wszechnica „Tulowskie spotkania” powstała w roku 2003 z inicjatywy Gabrieli Dziekońskiej -Olszańskiej, prezesa Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Łomży. Działalność wszechnicy opiera się na pracy społecznej, zaś jej głównym celem jest 
popularyzacja idei uniwersytetów ludowych oraz umożliwienie zdobywania wiedzy wszystkim zainteresowanym, bez względu na wiek czy wykształcenie. 
– Pomysł wszechnicy pojawił się, kiedy odeszłam na emeryturę i miałam więcej czasu – mówi Gabriela Dziekońska-Olszańska. – Szybko okazało się, że jest to trafiona inicjatywa, bo na spotkania zaczęło przychodzić coraz więcej ludzi!
Tematyka comiesięcznych spotkań w Bursie Szkolnej nr 3 jest  bardzo różnorodna. Dotyczy jednak przede wszystkim ziemi łomżyńskiej, jej środowiska przyrodniczego, historii oraz ludzi którzy ją tworzyli i wciąż tworzą. W czasie 10 lat istnienia wszechnicy 33. prelegentów, często wykładowców uczelni białostockich, łomżyńskich, łódzkich i warszawskich, wygłosiło 79 wykładów. Odbywają się też wycieczki edukacyjne oraz warsztaty artystyczne w ramach projektu „Złoty wiek ciekawy i radosny”. Duży nacisk kładzie się też na współpracę ze szkołami oraz udział w zajęciach młodzieży. 
– Wszystko to dzieje się bez pieniędzy, na zasadzie współpracy i dobrej woli mądrych ludzi, których spotykamy na swojej drodze – podkreśla Gabriela Dziekońska-Olszańska. – Cieszy mnie też, że w tych bardzo komercyjnych czasach znajduje się tylu wykładowców, którzy bez żadnego honorarium dzielą się z nami swoją wiedzą!

Jubileuszowe uroczystości
Piątkowe uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą w łomżyńskiej Katedrze. Po południu odbyło się kilkugodzinne spotkanie w gościnnej dla wszechnicy Bursie Szkolnej nr 3. Było ono okazją do podsumowania dotychczasowej działalności oraz zarazem spotkaniem dobrych znajomych z często bardzo odległych regionów Polski. W swych wystąpieniach Zofia Kaczor – Jędrzycka, honorowy prezes Zarządu Krajowego TUL oraz Janusz Taciak, wiceprezes Zarządu Krajowego TUL, podkreślali znaczenie prowadzonej przez łomżyńską wszechnicę działalności oraz jej unikatowy charakter.
Drugi dzień uroczystości został zorganizowany w dawnym dworku rodu Lutosławskich w Drozdowie. Popołudniową część programu rozpoczęła prelekcja na temat życia i twórczości Witolda Lutosławskiego, wygłoszona przez Stanisławę Chyl, przygotowującą książkę na temat jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku. 
„Preludia taneczne” Lutosławskiego były zaś finałowym akcentem koncertu „Opowieści wielkich mistrzów na klarnet i fortepian” , w wykonaniu Żanety Rydzewskiej i Marty Antkowiak, studentek Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina.
Koncert odbył się w ramach cyklu wydarzeń artystycznych upamiętniających 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Był też, jak podkreślała dyrektor muzeum Anna Archacka, kolejną okazją do przypomnienia, że trwa Rok wywodzącego się z Drozdowa Witolda Lutosławskiego oraz jednocześnie urozmaiceniem zjazdu TUL, korzystającego często z  gościny Muzeum Przyrody w Drozdowie.
W Rok Lutosławskiego wpisał się też spektakl „Z wizytą u Lutosławskich”, przygotowany przez grupę teatralno - obrzędową złożoną z uczniów szkoły rolniczej w Marianowie i działającą pod patronatem TUL. Scenariusz powstał na podstawie pamiętników Wacławy Lignowskiej, zaś spektakl przygotowały Małgorzata Cwalina i Małgorzata Florczyk 
w ramach warsztatów artystycznych, które od 13 lat odbywają się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie pod hasłem „Odkrywamy zapomniane piękno”.
– Czas pokazał, że wszechnica przetrwała oraz rozwinęła się, wzbogacając się o nowe formy pracy i nową, dużą grupę wiernych słuchaczy – ocenia Gabriela Dziekońska-Olszańska. 
–  Nie dzieli nas wiek, wykształcenie ani różnice poglądów – każdy jest tu mile widziany. Jubileusz to okazja do wspomnień, podsumowań, refleksji i zarazem snucia planów na przyszłość. Dlatego zapraszamy wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę, poszerzyć horyzonty, odczuwają ciekawość świata i ludzi!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę