Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Biało-czerwona wyraża naszą tożsamość narodową

Główne zdjęcie
Major Krzysztof Rabek

- Orzeł biały, hymn i biało-czerwona flaga to świadectwa istnienia narodu i państwa – mówił major Krzysztof Rabek, dowódca Warsztatów Technicznych w Łomży podczas uroczystości podniesienia flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, odbyła się przy pomniku Żołnierzy 33 pułku piechoty znajdującym się na terenie dawnych koszar wojskowych przy skrzyżowaniu Alei Legionów z Aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego. - Biało-czerwona jest dziś często jedynie dekoracją majowych świąt, obok której przechodzimy bezrefleksyjnie – ubolewał poseł Lech Kołakowski.

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostało ustanowione w 2004 roku. Obchodzone jest 2 maja -  między Świętem Pracy (1 maja) i Świętem Konstytucji 3 Maja (3 maja), bo w latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. 
W Łomży jedynym elementem oficjalnego świętowania Dnia Flagi jest uroczystość  podniesienia flagi na maszt na terenie jednostki wojskowej. Uczestniczyła w niej kompania wojska, pracownicy cywilni wojska, a także przedstawiciele władz, delegacje służb i kombatanci. Krótką historię święta, i znacznie dłuższą godła i polskiej flagi zabranym przypomniał major Krzysztof Rabek. Mówił, że biało-czerowna flaga pojawiła się dopiero podczas powstania w 1831 roku, ale tradycje barw biało-czerwonych wywodzą się sprzed tysiąca lat z pisatowskiego godła – białego orła na czerwonym tle. Podkreślał, że zawsze one były symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego. 
Nad dewaluacją znaczenia flagi w biało-czerownych barwach i patriotyzmu ubolewał natomiast poseł Lech Kołakowski. Mówił, że dziś dla wielu są one jedynie „dekoracją majowych świąt”. Poseł przypominał, że dziś zgodnie z prawem flagę możemy wywieszać nie tylko z okazji państwowych świat, ale także w dniach i chwilach ważnych dla nas osobiście. Kołakowski podkreślał przy tym, że fladze zawsze winniśmy najwyższy szacunek. 
W trakcie uroczystości krótki montaż słowno-muzyczny pt. „Polskie drogi” przygotowali recytatorzy z Teatrzyku Żywego Słowa Logos pod kierunkiem Witolda Długozimy. Na zakończenie spotkania delegacje złożyły kwiaty przed przed pomnikiem Żołnierzy 33 pp  oraz przed tablicą upamiętniająca Legionistów.

Foto: Major Krzysztof Rabek
Foto:
Foto:
Foto: Goście honorowi
Foto:
Foto: Poseł Lech Antoni Kołakowski
Foto: Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę