Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@

Seans nienawiści

Główne zdjęcie
Kamil Kamiński – łomżanin, od wielu lat związany z trzecim sektorem. Obecnej członek Zarządu Fundacji „Ocalenie” zajmujące się pomocą dla uchodźców, cudzoziemców i repatriantów.

Na forum internetowym 4lomza.pl powrócił temat uchodźców z Czeczenii. Szkoda, że dyskusja dotycząca uchodźców w naszym mieście odbywa się tylko wtedy, kiedy wydarzy się coś niepokojącego. Dyskusji tej towarzyszą emocje, często bardzo skrajne. Oczywiście jak to bywa w takich sytuacjach pojawia się wielu hejterów, którzy żywią się krzywdą innych i sieją nienawiść wobec osób, które uważają za wrogów. Nie chodzi im o rozwiązywanie problemów, ale jedynie o podgrzewanie atmosfery i tworzenie konfliktów. Nienawistnicy Ci starają się pokazać świat jednobiegunowy, powielając stereotypy i uprzedzenia.

Nie jest prawdą, że muzułmanie kierują się nienawiścią wobec nie muzułmanów. Mam wielu przyjaciół, którzy wyznają islam i nigdy nie spotkałem się z ich strony 
z pogardą tylko dla tego, że wyznaję inną religię niż oni. Razem pracujemy, spotykamy się, dyskutujemy. Rozmawiamy również o rzeczach trudnych, w tym o muzułmańskich radykałach religijnych, którzy stanowią problem zarówno dla muzułmanów jak i nie muzułmanów.  
Nie prawdziwy jest też pogląd, który przylgnął do Łomży i jest bezpodstawnie powielany, że jest to miasto ksenofobiczne, gdzie uchodźcom żyję się ciężko. Od wielu lat uchodźcy mieszkają w Łomży, mają tu znajomych, dzieci uczą się w łomżyńskich szkołach. Jak powiedział mi jeden ze znajomych: „Jeśli czułbym się zagrożony w Łomży, wyjechałbym stąd”.
Niestety jest grupa ludzi, siewców nienawiści starająca się pokazać świat w czarno – białych barwach. Ich sposób patrzenia jest najbardziej odpowiedni, inne poglądy są nieakceptowalne. W swoich wypowiedziach pokazują, że stanowią lustrzane odbicie swoich ideowych odpowiedników w świecie muzułmańskim. Niestety to ich głos jest coraz bardziej słyszalny. 
W Bostonie doszło do straszliwej zbrodni. Nie ma tutaj żadnych czynników usprawiedliwiających. Jednak nasz sprzeciw powinny budzić również ataki na uchodźców, takiej jak podpalenie drzwi mieszkań, do czego doszło w Białymstoku. Nieodpowiednie czynny powinny być karane obojętnie czy dokonuje ich muzułmanin, chrześcijanin, czy ateista. Większość osób pragnie spokojnego życia. Jest to wartość wspólna dla wszystkich wyznań i wszystkich religii. 
Musimy więc, sprzeciwiać się złu w każdej postaci. Nie bójmy się mówić 
o sprawach trudnych i skomplikowanych. Rozmawiajmy, dyskutujmy, spierajmy się, ale pamiętając również, że każde zło zaczyna się od słowa. Bierzmy więc odpowiedzialność za to, co mówimy, piszemy, przekazujemy innym ludziom. Wystrzegajmy się piętnowania całych grup, biorąc pod uwagę zachowania ich pojedynczych przedstawicieli.

Kamil Kamiński
mail: kamil_kaminski@aol.pl

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę