Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

35 przetańczonych lat

Zespół Pieśni i Tańca „Łomża” uczcił jubileusz 35-lecia okolicznościowym występem z udziałem kilku pokoleń swych tancerzy: od najmłodszych do tych, którzy zaczynali w roku 1977, pod kierunkiem Kazimierza Pawczyńskiego i Sława Jana Rekosza. – Chcieliśmy, żeby ten zespół podobał się łomżyniakom! – mówi Kazimierz Pawczyński. – Żeby swojego środowiska nie traktować po macoszemu, a sukcesy odnosić gdzie indziej. I dzisiaj mieliśmy dowód na to, że zespół wciąż się podoba! – Stało się to dzięki pasjonatom i talentom ludzi, którzy pracują w Regionalnym Ośrodku Kultury – dodaje jego dyrektor, Jarosław Cholewicki. – Jest to jedna wielka, roztańczona rodzina i chwała im za to, że wciąż chcą się spotykać i tańczyć!

Zainteresowanie jubileuszowym występem łomżyńskich tancerzy było tak duże, że trzeba było zorganizować dwa koncerty w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. Pierwszy, zatytułowany „Łomża dla Łomży” odbył się o godz. 15, kolejny, galowy, trzy godziny później. Na obu publiczność oklaskiwała z równym entuzjazmem zarówno tych, którzy w zespole tańczą obecnie, jak i jego byłych członków. A w ciągu 35 lat przez zespół przewinęło się ponad 2000 młodych wokalistów i tancerzy. Niektórzy z nich odnosili później znaczące sukcesy, tańcząc nawet w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
– Wszystko zaczęło się w Łomży, potem tańczyłam w zespole uniwersyteckim i w końcu trafiłam do „Mazowsza” – wspomina Ewa Kostrzewa. – Tańczyłam tam dwa lata, ale względy finansowe sprawiły, że przestałam żyć tańcem pod względem zawodowym. Ale on zawsze pozostaje żywy, jeśli zacznie się tańczyć to nigdy się od tego nie ucieknie! Dlatego tak chętnie wracamy tu po latach, tym bardziej, że zespół to nie tylko taniec, ale również przyjaźń.  Nasza grupa przygotowywała się do tego występu w Warszawie, bo tam mieszkamy. Zbieraliśmy się na próby przez pół roku, bo zawsze warto tańczyć!
Na scenie zaprezentowało się pięć grup tanecznych. Występowali również soliści, a wszystkim przygrywała kapela pod kierownictwem klarnecisty Edwarda Szabata. Obok ludowych pieśni i przyśpiewek wykonawcy zaprezentowali również mazura z opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki oraz inne tańce, jak krakowiak, kujawiak czy oberek. Były też suity, z których Zespół Pieśni i Tańca „Łomża” od dawna słynie: lubelska, kaszubska, rzeszowska oraz kurpiowska – czyli ta, od której wszystko się zaczęło 35 lat temu. 
Jubileuszowy występ był też okazją do zaprezentowania fragmentów przygotowywanego filmu dokumentalnego o zespole oraz wspomnienia jego już nieżyjących współpracowników i twórców: Sława Jana Rekosza (1940 – 2001), Witolda Lisieckiego (1948 – 2002) oraz Zbigniewa Pieńkowskiego (1926 – 2012).
– Kiedy zaczynaliśmy nie myślało się o jubileuszach – ocenia Kazimierz Pawczyński. – Tym bardziej, że do dziś panuje taka niemożność w tym środowisku, wciąż nie ma w Łomży dobrej sali koncertowej. Dzisiaj występowało po 6-8 par i te osiem par ledwo się już mieściło na scenie. Dlatego zespół nigdy nie mógł zademonstrować w Łomży swoich pełnych walorów. Urodę tego zespołu widziało się dopiero na wyjeździe, na dużej sali – np. w Kazaniu, na scenie operowej. Nie mieliśmy też sali do ćwiczeń, ale młodzież była chętna do pracy i może dlatego tak to się udało! 
– Po to, żeby zespół wystąpił w tak fajnej formie jak dzisiaj potrzebne były próby, spotkania i ciężka praca – podkreśla dyrektor Cholewicki. – A są to różne pokolenia tancerzy i dzisiaj było widać, jak te pokolenia wzajemnie sobie pomagają. Może i folklor nie jest modny gdzieś w ministerialnych gabinetach, ale wciąż jest żywy i aktywny. Mamy obecnie grupę dzieci, które dopiero zaczynają tańczyć, współpracujemy z łomżyńskimi szkołami, więc pewnie uda się wyłowić kolejne talenty. Idzie też ku lepszemu, bo władze lokalne i samorządowe wsparły nas dotacjami na zakup kostiumów. Myślę więc, że kolejne tak udane jubileusze przed nami!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski

200829104429.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę