Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Święto poezji z mistrzem Janem

Główne zdjęcie
Jerzy Fryckowski - nagroda główna, ufundowana przez Zakłady Spożywcze BONA

Znany poeta Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej zwyciężył w XI Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki, zdobywając nagrodę główną wynoszącą 2000 zł. Bożena Kaczorowska z Warszawy została nagrodzona tysiącem złotych za wiersz o tematyce łomżyńskiej, jury przyznało również cztery inne nagrody i wyróżnienia. – Jan był nie tylko poetą, ale i urodzonym organizatorem – mówi Barbara Kulka. – Dlatego myślę, że on jest tu cały czas z nami i czuwa nad konkursem jako jego patron. I przyciąga tu ludzi z całej Polski, czasem nawet ze świata, zafascynowanych poezją!

Henryk Gała
Henryk Gała
Henryk Gała i Roman Borawski
Henryk Gała i Roman Borawski
Sławomir Sadowski - wyróżnienie, ufundowane przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rynku Pracy
Sławomir Sadowski - wyróżnienie, ufundowane przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rynku Pracy
Joanna Bratkiewicz - III nagroda, ufundowana przez Wyższą Szkołę Agrobiznesu w Łomży
Joanna Bratkiewicz - III nagroda, ufundowana przez Wyższą Szkołę Agrobiznesu w Łomży
Krzysztof Szekalski
Krzysztof Szekalski
Krzysztof Szekalski - III nagroda, ufundowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży
Krzysztof Szekalski - III nagroda, ufundowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży
Bożena Kaczorowska - nagroda za wiersz o  tematyce łomżyńskiej, ufundowana przez Prezydenta Łomży
Bożena Kaczorowska - nagroda za wiersz o tematyce łomżyńskiej, ufundowana przez Prezydenta Łomży
Jerzy Fryckowski - nagroda główna, ufundowana przez Zakłady Spożywcze BONA
Jerzy Fryckowski - nagroda główna, ufundowana przez Zakłady Spożywcze BONA
Andrzej Dębkowski
Andrzej Dębkowski
Leszek Kaczorek, Hanna Skrodzka - Bałata
Leszek Kaczorek, Hanna Skrodzka - Bałata
Barbara Kulka
Barbara Kulka

Konkurs upamiętniający związanego z Łomżą Jana Kulkę (1937 – 2000), jednego z najwybitniejszych polskich poetów, jest organizowany przez Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych od 11 lat. Na tegoroczną edycję ponad 230 poetów z całego kraju nadesłało 584 teksty. Oceniało je jury złożone z wytrawnych znawców i twórców poezji, w osobach: Krystyny Koneckiej, Henryka Gały oraz Andrzeja Dębkowskiego.
– Jury było niezwykle zgodne – mówi Henryk Gała. – W sumie spośród tych prawie 600 wierszy wybraliśmy do omówienia 11 lub 12 – tak byliśmy zgodni nie rozmawiając ze sobą, czytając je w różnych miejscach naszego kraju. Po czym wybraliśmy te najlepsze!
Tegorocznym triumfatorem konkursu okazał się Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej nieopodal Słupska. Był to jego drugi udział w finale Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki. 56-letni nauczyciel – polonista nie jest bynajmniej debiutantem: wydał kilkanaście tomików, a jego wiersze tłumaczono na wiele języków i drukowano w setkach antologii i poetyckich zbiorów. 
– Startowanie w konkursach poetyckich to jest święto poezji - mówi Jerzy Fryckowski. 
– Cieszę się, że jestem wciąż dostrzegany wśród wielu naprawdę dobrych poetów! Dla mnie jest to wielką satysfakcją, bo wiem, iż w tym konkursie startowało kilku moich znajomych i wiem, że zrobiliśmy to też po to, by uczcić jego patrona. A konkurs jest znany w Polsce, także dzięki dosyć wysokim nagrodom i jest dobrą promocją Łomży. 
1000 zł za wiersz opisujący Narew i piękno nowogrodzkiego krajobrazu otrzymała warszawianka z wyboru Bożena Kaczorowska - z zawodu złotnik i dekorator wnętrz, laureatka licznych konkursów poetyckich, mająca na koncie debiutancki tomik „Punkt obserwacyjny”. II nagrodę i 700 zł przyznano Tatianie Tokarczuk, filologowi angielskiemu z Wałbrzycha. III miejsce podzielili między sobą, odbierając koperty z zawartością 500 zł każda, mieszkańcy Warszawy: Joanna Bratkiewicz i Krzysztof Szekalski. Pani Joanna z powodzeniem wróciła do pisania po latach przerwy, zaś pan Krzysztof tworzy od lat. Jest aktorem po krakowskiej PWST oraz dramaturgiem, przygotowującym obecnie monodram ”Samospalenie” w warszawskim Teatrze Na Woli. Jury przyznało również jedno wyróżnienie w wysokości 400 zł. Cieszył się z niego teolog Sławomir Sadowski z Grodziska Mazowieckiego, autor zarówno zbiorów opowiadań jak i tomików wierszy. 
– Konkurs imienia Jana Kulki ma już ugruntowaną pozycję –ocenia juror Andrzej Dębkowski. – Te 600 bez mała wierszy, które musieliśmy przeczytać, były bardzo różne. Poeci reagują bardzo żywo na to, co otacza nas dookoła. Były wiersze, które mówiły o powodziach, o kolejnej rocznicy tragedii smoleńskiej, o nienarodzonych dzieciach. Były też wiersze czysto liryczne, które jak gdyby chciały pokazać, że oprócz tego wszystkiego, co nas skłóciło jako naród, są też inne wartości, o których naprawdę warto pamiętać! Bo w czasach, kiedy rządzą nami środki elektronicznego komunikowania się, kiedy stajemy się niewolnikami telewizyjnego pilota albo nie mamy czasu podać ręki obcemu człowiekowi – tego typu działania są jak najbardziej wskazane!

Konkurs uświetnił poetycki recital pochodzącej z Łomży Hanny Skrodzkiej – Bałaty. Artystka wykonała z towarzyszeniem gitarzysty Leszka Kaczorka oraz basisty Piotra Bałaty kilkanaście autorskich kompozycji oraz na bis „Sarajewo” Jaromira Nohavicy.  

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę