Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Ekologia w artystycznym wydaniu

Aż 14 nagród zdobyli uczniowie łomżyńskich szkół na ogólnopolskim konkursie plastycznym „Makulatura to nie śmieć. Ptasi świat”. Organizowany przez Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży konkurs ma kształtować świadomość ekologiczną młodego pokolenia oraz uczyć szacunku do przyrody i zwierząt. – To już trzecia edycja naszego konkursu „Makulatura to nie śmieć” – mówi Anna Bureś z MDK-DŚT. – Uczestnikom w mistrzowski sposób udało się połączyć różne techniki oraz materiały, dzięki czemu powstały przepiękne ptaszyska – bocianiska i ptaki – dziwaki!

Na konkurs nadesłano aż 390 prac z regionu i Polski. W tym roku tematem wiodącym był „Ptasi świat”, a rywalizujący w czterech kategoriach wiekowych uczestnicy mieli do wyboru dwie techniki wykonywania prac. Pierwszą była tzw. papierowa wiklina czyli wykonywanie  reliefów i form przestrzennych z odpowiednio zwiniętego w rurki różnej średnicy papieru gazetowego. Kolejną, również wykorzystującą makulaturę i różnego rodzaju odpady, technika kolażu. Efektem starań dzieci i młodzieży są bajecznie kolorowe, niejednokrotnie zadziwiające nie tylko jakością wykonania, ale również pomysłowością autorów, prace. Dlatego jury pracujące w składzie: Ewa Skłodowska z Liceum Plastycznego w Łomży, Karolina Skłodowska - kierownik Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży oraz Anna Bureś, miało nie lada problem z wyborem. Ostatecznie na wystawę pokonkursową w Galerii BONAR zakwalifikowano 93 prace, wyróżniając 22. i nagradzając 24. młodych artystów. Są wśród nich liczni reprezentanci łomżyńskich szkół oraz burs, a także mieszkańcy Bielska Podlaskiego, Polkowic, Piątnicy, Pniewa, Puchał, Szumowa, Wygody oraz Zabłudowa. 
– Poziom konkursu był tak wysoki, że uznaliśmy, iż nagroda należy się wszystkim, nie tylko laureatom – wyjaśnia Anna Bureś. – Tą nagrodą są warsztaty plecionkarstwa.
Warsztaty zostały poprowadzone przez specjalizujących się w technice papierowej wikliny mistrzów plecionkarstwa, Katarzynę i Marcina Lubańskich z Fundacji Kreacja-Magia Rąk z Białej Podlaskiej i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.
– Uczestnicy konkursu tchnęli drugie życie potencjalnym odpadom – podkreśla Anna Bureś. – Udowodnili, że papier wszechobecny wokół nas, jest jednym z materiałów najłatwiejszych do przetworzenia. Wydający się materiałem nietrwałym, przy zastosowaniu odpowiednich technik plecionkarskich, nadaje się do wyrobu rzeczy codziennego użytku, takich jak: biżuteria, galanteria, elementy wyposażenia domu i ogrodu, meble czy abstrakcyjne rzeźby. Tak naprawdę jego przeznaczenie ogranicza tylko pomysłowość twórców!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę