Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 11 sierpnia 2022 napisz DONOS@

Poseł mówi NIE wiatrakom pod Łomżą

Główne zdjęcie
Poseł Lech Antoni Kołakowski

- Do biura poselskiego zgłaszają się mieszkańcy z prośbą o interwencję w sprawie lokowania elektrowni wiatrowych oraz zawieranych umów. W imieniu mieszkańców Łomży i powiatu łomżyńskiego sprzeciwiam się lokowaniu tam elektrowni wiatrowych – napisał poseł Lech Antoni Kołakowski (PiS) w interpelacjach skierowanych do wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz ministrów rolnictw, ochrony środowiska i zdrowia. Poseł sprzeciw swój argumentuje, „ze względu na ich szkodliwości dla zdrowia mieszkańców i degradowania środowiska naturalnego oraz braku rozwiązań prawnych w Polsce podobnych jak w Republice Federalnej Niemiec”. Domaga się też większego nadzoru Rządu RP nad wydawaniem aktów prawa miejscowego przez niektóre samorządy dotyczące lokowania elektrowni wiatrowych.

Solidaryzując się z mieszkańcami jestem  mocno zbulwersowany i zaniepokojony trwającym od kilku lat i nasilającym się  natarczywym lobbingiem  firm,  głownie z obcym kapitałem, na rzecz lokowania elektrowni wiatrowych w miejscach cennych przyrodniczo i blisko zabudowań, co zagraża zdrowiu i życiu ludzkiemu! - czytamy w poselskiej interpelacji. - Firmy dysponujące wyspecjalizowaną kadrą prawniczą zawierają umowy na dzierżawę ziemi pod lokalizację wiatraków na 30 lat. Polscy rolnicy i właściciele nieruchomości, nie dysponujący jakąkolwiek pomocą prawną zawierają niekorzystne dla siebie umowy dzierżawy. Następnie po przeanalizowaniu umów i zorientowaniu się co do negatywnych skutków lokalizacji wiatraków, nie mają praktycznie możliwości  od ich odstąpienia ze względu na wysokie kary . W związku z nierównością  podmiotów proponuję aby Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udzielała pomocy prawnej rolnikom przy zawieraniu umów dzierżawy pod lokalizację wiatraków. 

Poseł podkreśla, że lobbingowi ulegają także samorządy „kuszone, w dobie pogarszającej się sytuacji budżetowej gmin, dodatkowymi wpływami podatkowymi z tych inwestycji”. 
- Można przypuszczać, że w niektórych przypadkach,  mogły mieć nawet  miejsce  działania prawnie niedozwolone – zauważa poseł Kołakowski dodając, że inwestycje te, są często finansowane z udziałem publicznych środków.

Poseł Kołakowski zauważa, że kraje Europy Zachodniej (Niemcy) wycofują się z lądowych farm wiatrowych budując morskie, bardziej efektywne i mniej szkodliwe dla środowiska. 
- W Polsce nie planuje się budowy siłowni wiatrowych morskich, natomiast przenoszone są do nas wyeksploatowane w krajach zachodnich siłownie lądowe – pisze w interpelacji poseł stanowczo sprzeciwiając się takiej polityce. - Nasz kraj nie może być traktowany jako cmentarzysko dla wysłużonych technicznie i technologicznie zachodnich wiatraków i to jeszcze na koszt polskiego podatnika!


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę