poniedziałek, 18 lutego 2019 napisz DONOS@

Poseł mówi NIE wiatrakom pod Łomżą

- Do biura poselskiego zgłaszają się mieszkańcy z prośbą o interwencję w sprawie lokowania elektrowni wiatrowych oraz zawieranych umów. W imieniu mieszkańców Łomży i powiatu łomżyńskiego sprzeciwiam się lokowaniu tam elektrowni wiatrowych – napisał poseł Lech Antoni Kołakowski (PiS) w interpelacjach skierowanych do wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz ministrów rolnictw, ochrony środowiska i zdrowia. Poseł sprzeciw swój argumentuje, „ze względu na ich szkodliwości dla zdrowia mieszkańców i degradowania środowiska naturalnego oraz braku rozwiązań prawnych w Polsce podobnych jak w Republice Federalnej Niemiec”. Domaga się też większego nadzoru Rządu RP nad wydawaniem aktów prawa miejscowego przez niektóre samorządy dotyczące lokowania elektrowni wiatrowych.

Poseł Lech Antoni Kołakowski
Poseł Lech Antoni Kołakowski

Solidaryzując się z mieszkańcami jestem  mocno zbulwersowany i zaniepokojony trwającym od kilku lat i nasilającym się  natarczywym lobbingiem  firm,  głownie z obcym kapitałem, na rzecz lokowania elektrowni wiatrowych w miejscach cennych przyrodniczo i blisko zabudowań, co zagraża zdrowiu i życiu ludzkiemu! - czytamy w poselskiej interpelacji. - Firmy dysponujące wyspecjalizowaną kadrą prawniczą zawierają umowy na dzierżawę ziemi pod lokalizację wiatraków na 30 lat. Polscy rolnicy i właściciele nieruchomości, nie dysponujący jakąkolwiek pomocą prawną zawierają niekorzystne dla siebie umowy dzierżawy. Następnie po przeanalizowaniu umów i zorientowaniu się co do negatywnych skutków lokalizacji wiatraków, nie mają praktycznie możliwości  od ich odstąpienia ze względu na wysokie kary . W związku z nierównością  podmiotów proponuję aby Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udzielała pomocy prawnej rolnikom przy zawieraniu umów dzierżawy pod lokalizację wiatraków. 

Poseł podkreśla, że lobbingowi ulegają także samorządy „kuszone, w dobie pogarszającej się sytuacji budżetowej gmin, dodatkowymi wpływami podatkowymi z tych inwestycji”. 
- Można przypuszczać, że w niektórych przypadkach,  mogły mieć nawet  miejsce  działania prawnie niedozwolone – zauważa poseł Kołakowski dodając, że inwestycje te, są często finansowane z udziałem publicznych środków.

Poseł Kołakowski zauważa, że kraje Europy Zachodniej (Niemcy) wycofują się z lądowych farm wiatrowych budując morskie, bardziej efektywne i mniej szkodliwe dla środowiska. 
- W Polsce nie planuje się budowy siłowni wiatrowych morskich, natomiast przenoszone są do nas wyeksploatowane w krajach zachodnich siłownie lądowe – pisze w interpelacji poseł stanowczo sprzeciwiając się takiej polityce. - Nasz kraj nie może być traktowany jako cmentarzysko dla wysłużonych technicznie i technologicznie zachodnich wiatraków i to jeszcze na koszt polskiego podatnika!


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę