Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Uwaga! Dzikie zwierzęta na drodze

Zimujące w Czerwonym Borze zwierzęta wraz z ociepleniem wyszły w poszukiwaniu pożywienia na nadnarwiańskie łąki. Niestety ich szlaki migracyjne przecinają drogi. Niestety jak przekazuje Mariusz Sachmaciński dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi na terenie Parku praktycznie nie istnieje właściwe oznakowanie dróg znakami ostrzegawczymi w okolicach szlaków migracyjnych. Dlatego postanowiono stworzyć mapę z zaznaczonymi miejscami gdzie trasy zwierząt łączą się z drogami publicznymi. - Są to miejsca niebezpieczne dla ruchu kołowego, w których często możemy spotkać duże ssaki tj. łosie, dziki, jelenie czy wilki – podkreśla Sachmaciński.

- Najintensywniejsze migracje zwierząt występują w okresie marzec-maj i listopad-styczeń. Odbywają się one głównie nocą i sporadycznie za dnia. Najbardziej niebezpiecznymi drogami są drogi Łomża - Zambrów i Łomża – Mężenin, przez które przechodzi cała sieć szlaków migracyjnych -  podaje  dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi apelując do kierowców o szczególną rozwagę w tych miejscach. 
Zderzenie z dzikim zwierzęciem może być nieprzyjemne nie tylko dla zwierzęcia ale też dla ludzi. W najlepszym wypadku ucierpi tylko portfel. 
- W okolicach Łomży rocznie dochodzi do kilku tego rodzaju kolizji rocznie. Jeżeli nie będziemy umieli udowodnić odpowiedzialności zarządcy okręgu łowieckiego albo zarządcy drogi – za szkody zapłacimy sami – mówi Mariusz Sachmaciński. 

Dobrze wiedzieć
Zasady dotyczące odpowiedzialności w przypadku zderzenia z dzikimi zwierzętami określone są w przepisach Prawa Łowieckiego. Zgodnie z art. 11 ust.2 pkt 8 tej ustawy, zarządca lub dzierżawca okręgu łowczego jest odpowiedzialny za ochronę zwierzyny przed zagrożeniem ruchu pojazdów samochodowych na drogach krajowych i wojewódzkich. Wśród obowiązków zarządcy lub dzierżawcy należy wymienić m.in. dbałość o właściwe oznakowanie dróg znakami ostrzegawczymi w okolicach występowania dzikich zwierząt, jak również uniemożliwienie lub ograniczenie migracji zwierząt. W takiej sytuacji domagając się odszkodowania od zarządcy obwodu łowieckiego konieczne będzie wskazanie zasadności żądań (poprzez udokumentowanie szkody) oraz podniesionych zarzutów. Może też być konieczne wykazanie, że dany odcinek drogi jest obszarem wędrówki dzikich zwierząt, a pomimo tego nie wykonano ustawowego obowiązku oznakowania drogi odpowiednimi znakami.
W sytuacji, gdy brak było odpowiednich znaków ostrzegawczych, pomimo, że taki obowiązek istniał, pierwszym odpowiedzialnym podmiotem będzie zarządca lub dzierżawca okręgu łowieckiego. Oprócz tego odpowiedzialność mogą ponosić zarządcy dróg, którzy pomimo zgłoszenia ze strony kół łowieckich nie dokonali odpowiedniego oznakowania drogi.
Na podstawie przepisów ustawy o drogach publicznych zarządcami dróg są:
- Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – drogi krajowe,
- Zarząd Województwa – drogi wojewódzkie
- Zarząd powiatu – drogi powiatowe
- Wójt – (Burmistrz, Prezydent Miasta)
Jeżeli do wypadku doszło na nieoznakowanej drodze gminnej to w przypadku udowodnienia zaniedbania ze strony zarządcy po odszkodowanie będzie można zwrócić się do Wójta. Odpowiedzialność organizacji łowieckich i zarządców dróg nie jest jednak nieograniczona. W sytuacji, gdy nie będziemy w stanie przypisać odpowiedzialności tym podmiotom, może się okazać, że za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzą na drodze kierowca będzie płacił z własnej kieszeni. Podobnie będzie w sytuacji, jeżeli do wypadku doszło na odcinku, który jest prawidłowo oznakowany. Aby w pełni zabezpieczyć się przed przykrą koniecznością pokrycia kosztów kolizji warto wykupić ubezpieczenie AC.
źródło: ŁPKDN


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę