Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Miejsce komunistycznej kaźni będzie naznaczone

Główne zdjęcie
WZÓR TABLICY NR 2 (fot. UM Łomża)

W czerwcu na frontonie kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej 5 ma zostać odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona ofiarom komunistycznych oprawców z Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łomży. W latach 1945-56 życie straciły tu dziesiątki przeciwników nowej „władzy ludowej”, a setki poddane zostały wymyślnym torturom podczas „przesłuchań”. Zabiegające o upamiętnienie ofiar Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej przedstawiło trzy wzory tablicy która ma zawisnąć na ścianie budynku.

WZÓR TABLICY NR 1  (fot. UM Łomża)
WZÓR TABLICY NR 1 (fot. UM Łomża)
WZÓR TABLICY NR 3  (fot. UM Łomża)
WZÓR TABLICY NR 3 (fot. UM Łomża)

Jednopiętrowa, podpiwniczona kamienica przy Nowogrodzkiej 5 wybudowana została w okresie międzywojennym. Pomyślnie przetrwała II wojnę, a że już wtedy była to jedna z najokazalszych kamienic w Łomży. W lutym 1945 r. jej właściciele (państwo Śmiarowscy) z dnia na dzień zostali eksmitowani na bruk, a dom zajęli funkcjonariusze Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W piwnicach piętrowego budynku znajdował się areszt na osiem cel. Więźniów przetrzymywano ponadto w nieistniejących już dzisiaj chlewkach na posesji. Ginęli tu przede wszystkim wojenni partyzanci lub osoby z nimi związane bestialsko torturowani podczas przesłuchań, ale także o wykonywane były regularne egzekucji. Zwłoki ofiar były topione w kloace lub wywożone poza miasto.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej prowadzi starania o sfinansowanie tablicy przez samorząd miejski i wojewódzki oraz Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ale niemal każdego dnia pojawiają się pytania od mieszkańców regionu, w tym od rodzin więzionych przy Nowogrodzkiej 5 o możliwość finansowego uczestnictwa w finansowaniu przedsięwzięcia. Towarzystwo informuje, że dobrowolne  środki na ten cel można przekazywać na konto TPZŁ: Alior Bank 35 2490 0005 0000 4530 6891 7661 z dopiskiem „Tablica”.

W dalszym ciągu TPZŁ oczekuje też na kolejne zgłoszenia od  osób więzionych przy Nowogrodzkiej 5 lub ich rodzin – tworzona jest bowiem imienna lista ofiar barbarzyńskiej działalności łomżyńskich ubeków. Dane można przekazywać elektronicznie: zgtpzl@um.lomza.pl, zgtpzl@lomzyniacy.org lub pocztą tradycyjną: ul. Sienkiewicza 8, 18-400 Łomża. Bliższe informacje pod numerem tel. (86) 2162833.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę