Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Marszałek dofinansuje remonty i ratowanie zabytków

Główne zdjęcie
Pałac biskupi

900 tysięcy złotych zamierza przeznaczyć Urząd Marszałkowski województwa podlaskiego na dofinansowanie prac remontowych, konserwatorskich i opracowanie dokumentacji technicznej zabytkowych budowli. Wcześniej jednak sejmik musi zgodzić się na zwiększenie puli środków na ten cel o 100 tys. zł. Pieniądze mają trafić także do Łomży na Katedrę, Pałac Biskupi, Szkoły Katolickie, klasztor Ojców Kapucynów i dawny szpital wojskowy.

Najwięcej z 75 rozpatrywanych wniosków w konkursie Urzędu Marszałkowskiego złożyły parafie katolickie - połowę oraz prawosławne – 17. Po kilka wniosków pochodzi od osób prywatnych i szkół, ale te ostatnie nie dostały ani grosza, bo przecież od czegoś  musi być miłosierna gmina samorządowa. 

Kto dostał dofinansowanie w Łomży i okolicy...
Remont izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych budynku Szkół Katolickich (lata 1933 – 35) przy ul. Sadowej w Łomży za 84 tys. zł – 27 tys. zł; remont dachu w Pałacu Biskupim z 1925 r. w Łomży za 227 tys. zł – 33 tys. zł; przywrócenie pierwotnego wyglądu południowej ściany korytarza, zamykającego klauzurę w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży za prawie 178 tys. zł – 33 tys. zł; prace remontowo-konserwatorskie przy więźbie i dachu nawy północnej w Katedrze z pierwszego ćwierćwiecza XVI w. w Łomży za prawie 200 tys. zł – 40 tys. zł. Jadwiga i Tadeusz Serafin dostaną 10 tys. zł na wstawienie okien w budynku dawnego szpitala wojskowego z końca XIX w. przy ul. Polowej w Łomży, co będzie ich kosztować 64 tys. zł.
Malowanie elewacji kościoła pw. św. Anny w Kolnie z pierwszej połowy XIX w. ma kosztować ponad 100 tys. zł, z czego 18 tys. zł stanowi dofinansowanie. Na remont schodów i pochylni oraz okien i drzwi w kościele św. Jana Chrzciciela w Turośli z tego samego okresu trzeba wydać ponad 815 tys. zł – dofinansowanie wynosi 28 tys. zł. Opracowanie dokumentacji kaplicy cmentarnej w Grajewie ma kosztować prawie 10 tys. zł, ale dofinansowanie jest mniejsze – 4 tys. zł. 
Na wykonanie dokumentacji konserwatorskiej Domu Parafialnego w Szumowie z przełomu lat 30. i 40. XX wieku za ponad 31 tys. zł, urząd ma dołożyć 10 tys. zł.

…a kto nie dostał nawet symbolicznej złotówki
Nie dostało dofinansowania II LO im. Marii Konopnickiej przy pl. Kościuszki w Łomży na remont dachu i malowanie tynków wewnętrznych, co w kosztorysie wyceniono na ponad 244 tys. zł. Niestety, obeszła się smakiem także Katolicka Bursa Szkolna dla Młodzieży Męskiej w budynku z 1845 r. w Łomży i nie odnowi elewacji za ponad 232 tys. zł. Nie będzie pieniędzy na remont kaplicy grobowej Małowieskich z 1868 r. i grobowca rodzinnego Sutkowskich z końca XIX w. na cmentarzu w Czyżewie za blisko 125 tys. zł. Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości im. Szkół Podchorążych nie dostanie funduszy na remont dachu i poddasza w budynku pokoszarowym z lat 1885 – 1900 za prawie 477 tys. zł. Urząd nie dofinansuje także odsłonięcia zabytkowych ruin pałacu Szczuków z XVII i XVIII w Szczuczynie i na zagospodarowanie tego terenu. 

Mirosław R. Derewońko

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę