Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Przez całą dobę ma być na plusie. Będą roztopy!

Miniona noc była już ostatnią z ujemnymi temperaturami tej zimy. Synoptycy zapowiadają, że już najbliższej nocy obejść ma się bez przymrozków. W Łomży powinno być około 1°C, a jutro w ciągu dnia temperatura może podskoczyć nawet do 9-10°C. To będzie oznaczało, że śnieg będzie topił się szybciej niż dotychczas i możliwe są lokalne podtopienia spowodowane spływem wód roztopowych. Póki co rzeki w regionie są jeszcze na stosunkowo niskim poziomie, co zdaniem specjalistów wskazuje, że powódź raczej nam nie zagrozi.

Barbara Jakubowska dyżurny synoptyk białostockiego zespołu Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB właśnie wydała na najbliższe trzy doby ostrzeżenie przed roztopami spowodowanymi wzrostem temperatury - minimalnej do 2°C, 4°C a temperatury maksymalnej do 8°C, 12°C. Do tego prognozuje okresami opady deszczu, na ogół słabe tylko w piątek silniejsze - od 5 mm do 8 mm/12 h. Roztopy na razie nie będą groźne. Synoptyk nadała im  pierwszy w trzystopniowej skali stopień zagrożenia.

Póki co spokojnie
Starszy brygadier Jan Chludziński zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łomży podaje, że póki co strażacy nie są wzywani do podtopień czy wypompowywania wód z zalanych piwnic. 
- W dzień się śnieg topił, ale nocą wszystko zamarzało, więc na razie przebiegało to spokojnie. Zobaczymy jakie będą najbliższe dni i noce – mówi Chludziński.
Strażak powołując się na informacje od leśników mówi, że w lasach leży powłoka śniegu gruba na około 40. To ogromne ilości wody, które będą musiały w większości spłynąć do Biebrzy, Narwi, Pisy czy mniejszej Łomżyczki. 
- Gdyby koryto Narwi było pełne, to wtedy ta woda miałaby problemy ze spłynięciem, ale na razie takiego zagrożenia nie ma – ocenia. 

Zanim zaleje piwnicę
Wody zawsze spływają tam gnie jest niżej, więc osoby mające swoje domy w zagłębieniach terenu, czy na terenach podmokłych powinny się przygotować na zmianę pogody.
- Jeśli woda w poprzednich latach podchodziła do piwnicy, a na działce jest zwykła studnia, to warto obserwować jej poziom. Jeśli będzie wody szybko przybywało, to można przy pomocy klasycznej pompy i szlauchów wylewać ją gdzieś dalej. Wówczas woda i w piwnicy domu nie powinna się pojawić. A jeśli poprzednio woda nanosiła szlam do piwnicy i nie ma możliwości zabezpieczenia się przed tym, to warto samemu wlać do piwnicy czystej wody, a by w ten sposób zabezpieczyć się przed wpływem tej brudnej – radzi strażak.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę