Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@

Radni przyjęli poprawione uchwały „śmieciowe”

Główne zdjęcie
Sesja rady (fot. archiwum)

- Mam nadzieję, że nasze uchwały „śmieciowe” zostaną zaakceptowane przez służby prawne wojewody podlaskiego i Regionalną Izbę Obrachunkową w Białymstoku - mówił Arkadiusz Kułaga, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży, po prawie dwugodzinnej sesji Rady Miasta, w czasie której rajcy przyjęli wszystkie dokumenty potrzebne do realizacji wymogu ustawowego odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Radni m.in. ponownie uchwalili stawki opłat za śmieci przypisując je do gospodarstwa domowego i różnicując ich wysokość od tego czy jest to dom jednorodzinny czy mieszkanie w bloku.

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta została zwołana aby poprawić unieważnione zapisy czterech uchwał oraz wzór deklaracji o wysokości opłaty za wywożenie śmieci. Jednak najpierw, ponieważ sesja przypadała w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej 10. kwietnia 2010 r., kiedy zginęło 96 przedstawicieli polskich elit politycznych z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią na czele, radni Henryk Piekarski i Janusz Mieczkowski zaproponowali uczczenie ofiar minutą ciszy...

Niejasności definicyjne, niejasności prawne...
Zanim przystąpiono do głosowań, ponad godzinę zajęło radnym ustalenie definicji, czym jest gospodarstwo domowe. W uchwałach prawnicy Urzędu Miejskiego posłużyli się definicją z ustawy „śmieciowej”: „Przez gospodarstwo domowe należy rozumieć gospodarstwo prowadzone przez osobę zamieszkałą samodzielnie lub zespół razem zamieszkałych i wspólnie utrzymujących się osób.” Właśnie ta definicja wywołała kilkanaście zastrzeżeń radnych. Nieustępliwie i stale jej przeformułowanie postulował radny Zbigniew Prosiński. Argumentował, że w realiach życia w jednym lokalu praktycznie może być kilka „gospodarstw” (rodzice, dzieci czy dziadkowie), w wynajmowanym mieszkaniu może „gospodarzyć się” kilkoro utrzymujących się niezależnie studentów, jedna osoba bądź rodzina może mieć trzy mieszkania, choć w dwóch nie mieszka et cetera. Na tego typu niejasności w praktycznej realizacji uiszczania opłat zwracali uwagę radni. Prezydent próbował wnieść autopoprawkę, ale zrezygnował z niej na prośbę Macieja Borysewicza, przewodniczącego Rady Miasta.
- To prezydent bierze na siebie odpowiedzialność (za organizacyjne i finansowe domknięcie się systemu wywozu śmieci, który zacznie obowiązywać od 1. lipca – red.) - przekonywał rajców przewodniczący. - Jeżeli my tę definicję gospodarstwa domowego zmienimy, a system odbierania śmieci nie wypali, to bierzemy na siebie odpowiedzialność.
- To pan będzie się martwił, jak panu zabraknie pieniędzy i będzie pan musiał ich gdzieś szukać w budżecie – ostrzegał prezydenta radny Prosiński, który jako jedyny zagłosował przeciwko przyjęciu poprawionej uchwały.

Kto, gdzie i kiedy złoży deklarację „śmieciową”...?

- Nie wiem, czy złożymy jakąkolwiek deklarację w sprawie wywozu śmieci, bo podatek dotyczyć może tylko 171 mieszkań lokatorskich, których właścicielem jest spółdzielnia – skomentował wysiłki radnych obecny na sesji Jerzy Brodziuk, prezes Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Spółdzielnia nie jest zarządcą, tylko administratorem pozostałych ponad 8 500 mieszkań, a ich właścicielami są spółdzielcy.
Prezes SM Perspektywa Zbigniew Lipski, w której zasobach jest ponad 4 600 lokali stwierdził: - Czuję się w obowiązku wypełnić deklarację w imieniu spółdzielców, bo ten obowiązek nakłada na mnie ustawa sejmowa. Natomiast po uprawomocnieniu się uchwał wyślę imienne zapytanie do wszystkich spółdzielców, czy chcą zadeklarować segregację odpadów, czy wyrzucać śmieci bez selekcji. Po tym „referendum” podejmę decyzję.
Dyrektor MPGKiM, które zarządza pond 2 600 lokalami w Łomży, był zadowolony z decyzji radnych. - Ta ustawa śmieciowa to beznadziejny bubel, a spory łomżyńskich radnych to zaledwie wierzchołek góry lodowej – ocenił Arkadiusz Kułaga. - Spory definicyjne będą trwać nadal, ale możemy iść dalej w działaniu. Na pierwsze efekty poczekamy co najmniej pół roku, zaś na konsekwencje finansowe nawet kilka lat...      
Deklaracja zostanie opublikowana na stronach internetowych Urzędu Miejskiego z możliwością wydrukowania i wypełnienia bądź wypełnienia online i odesłania drogą mailową. Deklaracje będą dostępne w Urzędzie Miejskim przy Starym Rynku 14 i w MPGKiM przy ul. Akademickiej 22. Właściciele domów jednorodzinnych deklaracje muszą złożyć do 31. maja; za mieszkańców bloków zrobić mają to zarządcy nieruchomości. Opłaty będą wnoszone co miesiąc w ratuszu lub na wydzielony rachunek bankowy.

Opłaty za odebranie odpadów w Łomży 
Domy jednorodzinne 
Odpady niesegregowane - 35 zł/mies. 
Odpady segregowane - 26 zł/mies. 

Mieszkania w blokach 
Odpady niesegregowane - 20 zł/mies. 
Odpady segregowane - 15 zł/mies. 

Osoby mieszkające samotnie pod warunkiem segregowania odpadów 
Domy jednorodzinne - 16 zł/mies. 
Mieszkania w blokach - 9 zł/mies. 

Mirosław R. Derewońko

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę