Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

W 3. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej

Główne zdjęcie
Prezydent Mieczysław Czerniawski w towarzystwie zastępcy Mirosławy Kluczek i przewodniczącego Rady Miasta Macieja Borysewicza

O godz. 8.41. - czyli w chwili gdy trzy lata temu rozbił się, podchodzący do lądowania na lotnisku pod Smoleńskiem, samolot z prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim na pokładzie - w Łomży zaczęły wyć syreny alarmowe. Ich dźwięk przez kilka minut przeszywał miasto. W tym czasie w Dolinie Pamięci obok Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, u stóp pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, stało kilkadziesiąt osób. To przedstawicie władz miasta, starostwa, wojska, grupka uczniów i mieszkańców Łomży, którzy przyszli oddać hołd 96 osobom, które zginęły w katastrofie samolotu Tu 154 10 kwietnia 2010 roku.

Goście zgromadzeni przed pomnikiem
Goście zgromadzeni przed pomnikiem
Starosta łomżyński Lech Szabłowski
Starosta łomżyński Lech Szabłowski
Mieszkańcy składają kwiaty
Mieszkańcy składają kwiaty

Samolot z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na pokładzie, który rozbił się podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku, leciał na odbywające się pobliskim Katyniu uroczystości z okazji 70.rocznicy zbrodni dokonanej przez sowietów na polskich oficerach. W Katastrofie Smoleńskiej zginęło 96 osób m.in. ówczesny Prezydent RP Lech Kaczyński, wraz z małżonką Marią, ale także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, generałowie: Franciszek Gągor, Andrzej Błasik, Tadeusz Buk, Kazimierz Gilarski, Andrzej Karweto, Stanisław Komornicki, Bronisław Kwiatkowski, Włodzimierz  Potasiński, biskup polowy Wojska Polskiego generał dywizji Tadeusz Płoski, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego biskup i generał brygady Miron Chodakowski, prezes IPN Janusz Kurtyka, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, szef NBP Sławomir Skrzypek oraz pochodzący z Białegostoku Krzysztof Putra wicemarszałek Sejmu. 

Siedem miesiący po katastrofie – 10 listopada 2010 roku w Łomży, w znajdującej się obok Sanktuarium Miłosierdzia Bożego Dolinie Pamięci, odsłonięto pomnik „smoleński”. Obelisk to kamień z wbitym, rozerwanym fragmentem skrzydła samolotu z polską „szachownicą”. Stanął tuż obok odsłoniętego w 1994 roku pomnika Sybiraków, pod którym znajduje się także ziemia z Katynia. Inicjatorem budowy pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej był ówczesny prezydent Jerzy Brzeziński. Pomnik zaprojektował Tadeusz Babiel.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę