Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

Poetycki hołd dla Jana Pawła II

– W pierwszą sobotę kwietnia, osiem lat temu o godzinie 21.37 odszedł z tego świata Jan Paweł II – mówi o. Mirosław Ferenc, gwardian i proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Bolesnej Braci Mniejszych Kapucynów. – I na tę właśnie rocznicę jest ten program, w którym mogliśmy wspomnieć i przeżyć raz jeszcze ten piękny czas pontyfikatu wielkiego człowieka! Poetycko – muzyczny program „Między niebem a ziemią” przygotowany przez Teatrzyk Żywego Słowa „Logos” Witolda Długozimy został zaprezentowany w kościele Ojców Kapucynów po sobotniej, wieczornej mszy świętej.

Od lewej: Aleksandra Domalewska, Katarzyna Domalewska, Joanna Wnorowska, Katarzyna Duda, Magdalena Kocoń, Adam Cwalina, Marcin Grądzki, Mariusz Drozdowski, Witold Długozima, o. Mirosław Ferenc.
Od lewej: Aleksandra Domalewska, Katarzyna Domalewska, Joanna Wnorowska, Katarzyna Duda, Magdalena Kocoń, Adam Cwalina, Marcin Grądzki, Mariusz Drozdowski, Witold Długozima, o. Mirosław Ferenc.

Młodzi recytatorzy wykonali wiersze autorstwa, m.in., Mieczysława Czajkowskiego, ks. Wacława Buryły, ks. Jana Filewicza, s. Bożeny Flak, Leonardy Szubzdy oraz Edwarda Szulborskiego. Starannie dobrane utwory złożyły się nie tylko na historię trwającego blisko 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II, ale ukazały również papieża jako człowieka wielkiej wiary oraz pokory. Nie zabrakło też  wierszy napisanych już po jego śmierci, podkreślających poczucie osamotnienia i rozpacz poetów, będących niejako wyrazicielami uczuć milionów ludzi na całym świecie. Bardzo wzruszające dla publiczności zgromadzonej w świątyni były też fragmenty odtwarzanych z płyt homilii Jana Pawła II, dzięki którym można było odnieść wrażenie, że papież ciągle jest wśród nas. O muzyczną stronę programu zadbali zaś  zaprzyjaźnieni od lat z teatrzykiem „Logos” grający na gitarze Krzysztof Domalewski ze śpiewającymi córkami Katarzyną i Aleksandrą.                                                                
– Jestem pod wielkim wrażeniem tej godziny z papieżem – ocenia o. Mirosław Ferenc. – Tym bardziej, że są to dzieci, młodzież i nasz papież dla nich jest to ktoś wielki. Odkrywają go na nowo i przypominają  jego postać nam, starszym. Młodzież w tak krótkim czasie ukazała ten długi pontyfikat, od momentu, kiedy na naszej ziemi Jan Paweł II przyzywał Ducha Świętego, poprzez inne ważne chwile aż do pełnego pokory odejścia do Domu Ojca. 
– Chcieliśmy uczcić tę rocznicę i ofiarowaliśmy w hołdzie błogosławionemu Janowi Pawłowi II ten poetycko-muzyczny program – dodaje Witold Długozima. – A ten kościół jest wyjątkową świątynią i tutaj, u stóp Matki Bożej te poetyckie strofy zabrzmiały chyba szczególnie uroczyście. Myślę, że papież słuchał ich razem z nami! Szczególnie, że zawsze podkreślał, iż jest z młodymi ludźmi, a którzy dziś złożyli mu ten piękny hołd!  

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka- Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę