Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 21 czerwca 2021 napisz DONOS@

Ostatnia „ciuchcia”

Równo 40 lat temu zlikwidowano kolej wąskotorową prowadzącą z Łomży przez Nowogród do Myszyńca. Kolej wąskotorowa w Łomży funkcjonowała od 1914 do 1973 roku. W kwietniu 1973 odbył się ostatni kurs słynnej kurpiowskiej „ciuchci”. To jedno z wydarzeń, które przypominamy w ROKendarium – czyli kalendarium wydarzeń przygotowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury, który w tym roku świętuje jubileusz 60-lecia.

Powołując się na Gazetę Białostocką ROK podaje, że tylko w 1970 r. „ciuchcia” przewiozła 125 tys. pasażerów i ponad 150 ton ładunku. Rozgałęzienie w Łysych prowadziło na Myszyniec i Kolno, przez jakiś czas aż do Spychowa. „Ciuchcia” przewoziła węgiel, drewno, nawozy, artykuły budowlane i spożywcze. 

Zobacz: Jubileusz 60-lecia ROK-u. (ROKendarium – kwiecień)

Zdjęcia ciuchci wykonał Bolesław Deptuła na plenerze fotograficznym Łomżńskiego Towarzystwa Fotograficznego

210618123923.png
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę