Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Ze święconką...

Główne zdjęcie
Święcenie pokarmów w łomżyńskiej katedrze

Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów wielkanocnych. W przynoszonych do świątyń koszyczkach jest kilka produktów żywnościowych i każdy z nich ma określają symbolikę. Chleb jest na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięso lub wędlina - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku, a jajka symbolizują nowe życie. W święconkach jest też sól i pieprz jako symbol trwałości oraz przymierza z Bogiem, oraz chrzan.

W Wielką Sobotę Kościół powstrzymuje się od sprawowania Mszy św. Wierni przez cały dzień adorują Grób Pański. W zwyczaju  jest odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów. Po zapadnięciu zmroku we wszystkich kościołach sprawowana będzie Liturgia Wigilii Paschalnej. Rozpoczyna się ona obrzędem światła. 
Wielka Sobota to także tradycyjnie czas wzmożonej posługi kapłanów sprawujących sakrament pojednania. Dziś w Katedrze spowiedzi będą odbywały się do godziny 23.00 

W większości łomżyńskich parafii rezurekcja w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego odbywać się będzie o godzinie 6.00. (Przypominamy, że w nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas na letni, a więc o godz. 2.00 zegarki przestawiamy na 3.00.)
W parafii Krzyża Świetego w Łomży rezurkcja odbędzie sie o północy, bezpośrednio po Wigilia Paschalnej, która  rozpocznie się o godz. 23.00.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę