Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 06 maja 2021 napisz DONOS@

Zasłużony Honorowy Obywatel Miasta

Jerzy Smurzyński, łomżyniak mieszkający od lat powojennych w Warszawie, który znaczną część swojego życia poświęcił wyjaśnianiu i upamiętnianiu martyrologii okupacyjnych losów mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej będzie nowym Honorowym Obywatelem Łomży. Podczas wczorajszej sesji radni miejscy, na wniosek Łomżyńskiego Bractwa Historycznego, jednomyślnie podjęli uchwałę nadającą mu ten tytuł.

Jerzy Smurzyński urodził się 3 maja 1928 roku w Łomży. Jest ostatnim żyjącym świadkiem brutalnego mordu jaki 15 lipca 1943 roku Niemcy zgotowali łomżyńskiej inteligencji. Tego o świcie aresztowano 19 rodzin, których członków następnie przewieziono do lasu koło wsi Jeziorko  i około godziny 11.00 rozstrzelano. Zginęło 50 osób, w tym 9. dzieci poniżej ósmego roku życia. W tej grupie miał być także Jerzy Smurzyński, który później do końca wojny ukrywał się przed gestapo. Po wojnie znaczną część życia poświęciła wyjaśnianiu i ujawnianiu tej zbrodni. Jest autorek kilku książek poświęconych okupacyjnym losom Polaków m.in. „Czarne lata na Łomżyńskiej Ziemi” i „Jeziorko - historia leśnej polany”.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę