Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Po awarii przy Przykoszarowej MPEC poszuka przyłączy donikąd.

Główne zdjęcie
Uszkodzone w lutym przyłącze ciepłownicze „donikąd” na parkingu przy Przykoszarowej

Najpierw ciężarówka uderzyła w rurę, chwilę później koniecznym było wyłączenie miejskiej ciepłowni a około 40 tysięcy mieszkańców Łomży zimą zostało pozbawionych dostaw ciepła. To nie scenariusz z ćwiczeń, ale rzeczywisty przebieg wydarzeń jakie w Łomży rozegrały się wieczorem 23 lutego. Tylko dzięki temu, że w tym czasie zima nam odpuściła obyło się bez katastrofy. Po kilku godzinach udało się ponownie uruchomić ciepłownię, a ze względu na tylko lekki mróz awarii niemal nie odczuli mieszkańcy. - Według naszej wiedzy zdarzenie tego typu zaistniało po raz pierwszy w historii działalności MPEC sp. z o.o. w Łomży i całej historii 35–letniego ciepłownictwa sieciowego w Łomży – podaje Ryszard Fiedorowicz wiceprezes miejskiej spółki ciepłowniczej. Po tej awarii zarządzono przegląd całej 70-kilometrowej sieci ciepłowniczej w poszukiwaniu podobnych przyłączy prowadzących donikąd.

Przypomnijmy w sobotę 23 lutego kierowca ciężarówki parkując samochód uderzył w wystającą nad powierzchnię ziemi rurę ciepłowniczą. To pozostałość po ciepłociągu którym dostarczano kiedyś ciepło do nieistniejącego już budynku na terenie dawnej bazy WZGS na rogu Przykoszarowej i Handlowej. Mimo, że budynku do którego prowadziło przyłącze już nie było cały czas było ono „pod ciśnieniem”. Jak podaje wiceprezes Fiedorowicz MPEC nie został powiadomiony o tym fakcie, ale zastrzega, że „końcówka i przyłącze były właściwie zabezpieczone pod względem termicznym i osłonięte oponami samochodowymi.” 
- Awaria wystąpiła na  terenie prywatnym z utrudnionym dostępem prawnym i fizycznym do posesji. Nie usprawiedliwia to jednak faktu potencjalnego zagrożenia chwilowym brakiem dostaw energii cieplnej – podaje Fiedorowicz.
I aby zapobiegać podobnym sytuacjom w przyszłości – jak informuje wiceprezes - podjęto działania zmierzające do ustalenia, czy podobne lokalizacje jak przedmiotowego przyłącza występują w całej 70-cio km sieci ciepłowniczej w Łomży niezależnie od tego czyją są własnością i kto jest właścicielem  terenu na którym są posadowione. 
Postanowiono także iż w umowach sprzedaży ciepła, tych które dotyczą sieci ciepłowniczych i węzłów cieplnych  nie należących do przedsiębiorstwa, uregulowany zostanie trybu postępowania w sytuacjach zaprzestania pobierania energii cieplnej z miejskiej sieci ciepłowniczej.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę