Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Bunt we wspólnocie... przez śmieci

Zaliczki opłat za wywóz nieczystości w łomżyńskiej wspólnocie „Łagodna II”płacone są od metra kwadratowego. Tak też dotychczas były rozliczane. 1 lutego mieszkańcy otrzymali rozliczenia za rok 2012, ale kilka dni później zarząd wspólnoty niespodziewanie zdecydował, że śmieci powinny być rozliczane z metra sześciennego, a nie kwadratowego. Efekt? - z 12 złotych nadpłaty nagle zrobiło się ponad 270 zł długu. Członek wspólnoty twierdzi, że zmianę sposobu rozliczenia opłat za śmieci zarząd dokonał bezprawnie, a zarząd odpowiada, że czymś innym są zaliczki, a czymś innym rozliczenie i że „to nie metry, lecz ludzie tworzą śmieci”.

„Łagodna II” to wspólnota, która tworzą mieszkańcy wybudowanego przez Development Spółka Jawna J. Zacharzewski i Skowroński bloku przy ulicy Sybiraków 5. To właśnie ten developer stanowi zarząd wspólnoty mieszkaniowej. O tym, że opłaty za śmieci za 2012 rok zostaną rozliczone w zależności od zużycia wody zarząd miał zdecydować „indywidualnie” i ustnie, ale najwyraźniej po tym jak mieszkańcy otrzymali wystawione 1 lutego przez administratora standardowe rozliczenie kosztów za ubiegły rok. W związku z poleceniem zarządu wspólnoty pięć dni później administrator wystawił nowe rozliczenia, w których zmieniły się tylko jedne kwoty - opłaty za wywóz nieczystości. Dotychczas – zgodnie z regulaminem wspólnoty i corocznie zatwierdzanym przez członków planem finansowo-gospodarczym – opłaty te były naliczane ale i rozliczane od wielkości mieszkań. Teraz – jak napisał administrator - „Zgodnie z decyzją Zarządu, podjętą na Zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej w 2012 roku, opłata za wywóz nieczystości powinna być rozliczana od zużycia wody.” Później, tłumaczą to zdanie zarząd wspólnoty wyjaśniał, że decyzja „o rozliczeniach była podjęta indywidualnie przez Zarząd i nie była podjęta w formie pisemnej”. Jak przekonuje zarząd wspólnoty rozliczenie śmieci od metra sześciennego wody jest „wskaźnikiem najbardziej miarodajnymi ukazującym intensywność użytkowanie poszczególnych lokali”.
Przekonuje także, że  sposobu naliczania zaliczek nie można w żaden sposób mylić ze sposobem ich finalnego rozliczenia, i że w związku z tym jego decyzja nie była zmianą „sposobu naliczania opłaty za wywóz nieczystości”. Utrzymuje też iż zlecenie administratorowi innego sposobu rozliczenia zaliczek mieściło się w ramach „czynności zwykłego zarządu”.
Z tymi stanowiskami nie zgadza się jednak przynajmniej część mieszkańców wspólnoty, który podpierają się przy tym opinią prawną.
- „Zgodnie z ustawą o własności lokali (art. 22 ust. 3 pkt. 2) do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności. Jako czynność przekraczającą zwykły zarząd ww. ustawa wymienia m.in. przyjęcie rocznego planu gospodarczego” – podaje radca prawny Katarzyna Zagraba Dutkiewicz. - „Trudno nawet w tym wypadku mówić o zgodzie właścicieli lokali na podejmowanie czegokolwiek przez zarząd wspólnoty, bowiem po przyjęciu rocznego planu gospodarczego zarząd ma go już tylko po prostu wykonać poprzez m.in. przyjmowanie opłat ustalonych planem i ich rozliczanie (nadpłaty, niedopłaty itp.), inaczej niż w wypadku np.: dokonania podziału nieruchomości wspólnej, gdzie od zarządu oczekuje się podjęcia czynności prawnej. Tak jednak ujął to ustawodawca. Zarząd ma w tym wypadku wykonać czynności czysto rachunkowe.”

Grupa mieszkańców wspólnoty „Łagodna II” chce teraz doprowadzić do zmiany zarządu tak aby o losie i opłatach ponoszonych przez jej mieszkańców decydowali oni sami, a de facto developer, który sprzedał im mieszkania. Zebranie właścicieli  lokali ma odbyć się w najbliższą środę o godzinie 17.00 w budynku administracji ŁSM przy ul. Konstytucji 3 Maja 2. W programie jest nie tylko zmiana sposobu zarządu na tzw. właścicielski, ale także zatwierdzenie planu finsnowo-gospodarczego, oraz wysokości miesięcznych zaliczek na pokrycie kosztów utrzymania.

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę