Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 lutego 2021 napisz DONOS@

Chętni na partnerstwo publiczno-prywatne z Łomżą

Trzech oferentów zgłosiło gotowość na wspólną z miastem - w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego - realizację Miejskiego Centrum Handlowo- Komunikacyjnego w miejscu obecnego dworca PKS. Miasto miałoby przekazać ponad 1,5 ha grunt pod inwestycję u zbiegi ul. Sikorskiego i Al. Legionów, a później w dwu, a nawet trzykondygnacyjnym budynku zbudowanym przez prywatnego przedsiębiorcę wynajmować odpłatnie 1300m2 powierzchni dla miejskich urzędników. Jeśli miasto i któryś ze zgłoszonych inwestorów dojdą do porozumienia, przed końcem roku powinna zostać podpisana umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym, a później mogłaby rozpocząć się realizacja przedsięwzięcia szacowanego na od 45 do nawet 80 mln zł netto.

Budowa w miejscu dzisiejszego dworca PKS Miejskiego Centrum Handlowo-Komunikacyjnego, to jeden z pierwszy pomysłów ogłoszonych przez nowe (wybrane w 2010 roku) samorządowe władze miasta. Celem Przedsięwzięcia ma być zapewnienie nowoczesnej infrastruktury łączącej szereg funkcji: transportowe, administracyjne, handlowe czy usługowe. Początkowo mówiono, że Centrum Handlowo-Komunikacyjne ma połączyć zarówno transport kołowy – autobusy PKS i MPK, i kolejowy – szynobusy, ale w późniejszych wersjach część kolejowa wypadła. Zgodnie z ostatnim ogłoszeniem, na które odpowiedziało trzech oferentów część komunikacyjna - kasa, poczekalnia i pomieszczenia asocjalne -  miałaby zająć tylko 500m2 nowego obiektu, a reszta - ponad 13 tysięcy metrów kwadratowych - mogłoby zostać przeznaczona pod usługi, gastronomię czy sklepy z których przez co najmniej 30 lat inwestor mógłby czerpać zyski. 
W trakcie postępowania ratusz zgodził się na zawarcie z inwestorem umowy warunkowej uzależnionej od uzyskania ostatecznego pozwolenia na budowę inwestycji, ale także wyraził gotowość do podjęcia decyzji „w toku negocjacji z kandydatami” odnośnie propozycji aby umowa była uwarunkowana także „określonym stopniem komercjalizacji powierzchni handlowej obiektu, to znaczy zawarciem określonego poziomu umów najmu, który to poziom jest oceniany przez banki przy udzielaniu kredytu”. Jeśli powyższe warunki nie spełniłyby się, to Inwestor wówczas miałby szanse na bezkosztowe wycofanie się z umowy o PPP. 

Aby wejść w układ z Łomżą, na podstawie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, nie trzeba być specjalnie bogatym. Chętni do współpracy biznesmeni musieli wykazać że posiadają środki finansowe i/lub zdolność kredytową w wysokości co najmniej 2 mln zł i za ostatnie trzy lata – jeśli tak długo działają - osiągnęli średni roczny przychód w każdym roku nie mniejszy niż 2 mln zł. 
Jak wyjaśnia ratusz teraz złożone wnioski będą oceniane pod względem „poprawności formalnej” po czym w ciągu miesiąca inwestorzy zostaną zaproszeni do negocjacji. Czas trwania negocjacji nie powinien trwać dłużej niż 3-5 miesięcy. Negocjacje zostaną zakończone zaproszeniem do składania ofert, a podpisanie umowy o PPP przewidywane jest przed końcem 2013 r.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę