Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

Łomżyński konkurs na wiersz

– Ludzie, którzy na co dzień wykonują różne zawody, zajmują się różnymi rzeczami, w pewnym momencie często sięgają po pióro i próbują swoje emocje przelać na papier – mówi Krystyna Sobocińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. – Często te próby poetyckie trafiają do szuflady, w pewnym momencie warto jednak pomyśleć o tym, żeby to pokazać, dać do oceny profesjonalnemu jury. Nasz Czerwcowy Konkurs Jednego Wiersza jest do tego doskonałą okazją, dlatego zachęcam do spróbowania swoich sił!

Czerwcowy Konkurs Jednego Wiersza  odbędzie się w tym roku już po raz 14. Z lokalnej imprezy towarzyszącej Łomżyńskiemu Czerwcowi Literackiemu stał się przez te lata prestiżowym konkursem ogólnopolskim, ze stale rosnącą liczbą zgłoszeń z całej Polski. 
– Pomysłodawczynią konkursu jest pani Wiesława Czartoryska, wówczas pracownik MBP – wspomina Krystyna Sobocińska. – Konkurs spodobał się, cieszył się powodzeniem i Łomżyńskiego Czerwca Literackiego już nie ma, a on wciąż się rozwija. Początkowo jego zasięg był wojewódzki, później doszliśmy do wniosku, że warto go rozszerzyć na całą Polskę.
Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym jury dokonuje wyboru wierszy zakwalifikowanych do finału. W kolejnym autorzy czytają swe utwory na specjalnym wieczorze poetyckim. 
– Nie ograniczamy wieku uczestników konkursu – podkreśla dyrektor Sobocińska. – Adresujemy go raczej do młodzieży i dorosłych, ale trafiają się też wiersze autorstwa uczniów klas młodszych, 10 – 12-letnich oraz osób znacznie starszych. Jak dotąd najstarszy uczestnik był w wieku 90 lat. Są to ludzie są z różnych miejscowości, różnych zawodów. Uczniowie, nauczyciele, lekarze, emeryci, których łączy miłość do poezji.
W momencie, kiedy jury udaje się na naradę odbywa się koncert, zwykle piosenki poetyckiej lub spektakl. Po nim ma miejsce rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród, w tym przyznawanej przez publiczność.
– Zależało nam na tym, żeby to nie był tylko konkurs, ale również propozycja kulturalna dla mieszkańców Łomży– podkreśla Krystyna Sobocińska. – Nie tylko tych, którzy piszą i chcą zaprezentować to, co im w duszy gra, ale i tych, którzy szukają takich wydarzeń. Chcieliśmy też, żeby nie był to konkurs taki, jak większość konkursów poetyckich, że autorzy przesyłają zestawy wierszy, gdzieś, w jakimś zaciszu biblioteki lub domu kultury, są one oceniane i ogłaszane są wyniki. Dlatego poza konkursem jest koncert, na który może przyjść każdy. Zawsze przygotowujemy też tomik z wierszami finałowymi na daną edycję konkursu, a pięć lat temu wydaliśmy zbiór „Czerwcowe wiersze”, zawierający wiersze finalistów z pierwszych siedmiu edycji. Obecnie przygotowujemy kolejny tom z tej serii, na wypadające w przyszłym roku 15-lecie konkursu.

Wiersze na konkurs można nadsyłać na adres biblioteki do 18 maja. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne (główna w roku ubiegłym wyniosła 700 złotych) oraz rzeczowe, tak więc jest o co walczyć. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę