Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Czekają na stypendia

Rodziny biednych uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych nie tylko z Łomży, ale i z całego województwa podlaskiego, czekają na szkolne stypendia socjalne. Niestety, ani ich wysokość, ani termin wypłaty nie są znane z jednego prostego powodu: do tej pory Ministerstwo Edukacji Narodowej nie przelało środków na konto województwa, co oznacza, że nie ma ich jeszcze również na koncie choćby miasta Łomża.

W ubiegłym roku stypendium szkolne w Łomży pobierało 912 uczniów. Kolejnych kilkunastu otrzymało tzw. zasiłki szkolne. Łączna kwota wypłaconej im pomocy przekroczyła 1 mln z 70 tys zł. Ponad 850 tys zł miasto otrzymało z rządowej dotacji, a niespełna 215 tys zł  to środki własne, bo prawo wymaga, aby samorządy wykazały zaangażowanie swoich pieniędzy w wysokości co najmniej 20% wartości zadania. Jaka będzie wysokość stypendium szkolnego w tym roku i kiedy będą one wypłacane póki co nikt nie wie. 
- Wysokość stypendium nie została wyznaczona, ponieważ na chwilę obecną nie posiadamy informacji, dotyczącej podziału środków na wypłatę stypendiów i zasiłków szkolnych na okres styczeń - czerwiec 2013 – tłumaczy Anna Sobocińska, rzeczniczka prasowa prezydenta Łomży. 
- Środki na stypendia socjalne przekazane zostaną przez MEN najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu – podaje Sławomir Andryszewski z biura prasowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w  Białymstoku.

Liczy się dochód

Główne kryterium do otrzymania stypendium socjalnego to kryterium dochodowe. Ostatnio - od 1 października 2012r. aby móc się starać o stypendium dochód na każdego członka rodziny nie mógł przekroczyć 456 zł miesięcznie.
- Wartość stypendium na miesiąc nie jest w różnych gminach taka sama. Waha się w granicach od prawie 85 zł do 212 zł. - wyjaśnia Sławomir Andryszewski. - W Podlaskiem w okresie wrzesień – grudzień 2012 r. wypłacono stypendia socjalne dla 24 873 uczniów i dla 573 uczniów zasiłki szkolne. Na stypendia socjalne i zasiłki szkolne wydatkowano blisko 14 mln 744 tys. zł z dotacji państwowej i ponad 3 mln 874 tys. zł ze środków własnych gmin.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę