Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

Prezydencie „zastanów się co robisz”

Główne zdjęcie
Marcin Chludziński

- Łomża umiera i potrzebuje rozwojowego kopa. Jesteśmy w stanie wyższej konieczności. Potrzebujemy myśli strategicznej i jej realizacji, co pozwoli spokojnie spojrzeć w oczy naszym dzieciom i wnukom – pisze Marcin Chludziński Prezes Fundacji Republikańskiej i członek powołanej przez prezydenta Mieczysława Czerniawskiego Rady Konsultacyjnej przy prezydencie. - Powołanie mnie do Rady Konsultacyjnej potraktowałem jako zaproszenie do poważnej rozmowy o przyszłości miasta, o jego rozwoju strategicznym, dobru mieszkańców. Jednak Rada, oprócz spotkania założycielskiego, nie spotyka się regularnie i nie realizuje swoich celów, pozwalam sobie więc zwrócić się do Pana w formie listu i zasygnalizować sprawy które są dla mnie trudne i wymagają mojej reakcji. Pierwszą ze spraw jest zatrudnienie prezydenckiego zięcia w miejskiej spółce i odmawianie informacji na ten temat. - Jeśli nie leży to w interesie spółki (a tak należy wnioskować z odpowiedzi udzielonej przez jej Prezesa), to na pewno jest to w interesie jej właściciela, czyli Miasta Łomża – pisze Marcin Chludziński w liście otwartym, który miał wczoraj trafić do prezydenta Czerniawskiego i jak zamacza zostać przesłany także do innych członków Społecznej Rady Konsultacyjnej.

List otwarty 
Panie Prezydencie 
Piszę do Pana jako członek Pana Rady konsultacyjnej oraz łomżyniak, osoba której leży na sercu dobro miasta i jego mieszkańców. Powołanie mnie do Rady Konsultacyjnej potraktowałem jako zaproszenie do poważnej rozmowy o przyszłości miasta, o jego rozwoju strategicznym, dobru mieszkańców. Jednak Rada, oprócz spotkania założycielskiego, nie spotyka się regularnie i nie realizuje swoich celów, pozwalam sobie więc zwrócić się do Pana w formie listu i zasygnalizować sprawy które są dla mnie trudne i wymagają mojej reakcji. Wymagają prawdopodobniej szerszej dyskusji i spokojnej rozmowy. Potrzebujemy dyskusji i planów, sytuacja w mieście się zmienia i obawiam się, że nie na lepsze. Jestem zaniepokojony, że ciało do tego powołane (Rada) nie zajmuje się tymi kwestiami i nie realizuje funkcji do której została powołana – nie konsultuje na bieżąco spraw, które są trudne i kontrowersyjne. 
Poniżej sygnalizuje najważniejsze kwestie i moje związane z nimi wątpliwości. 

1. Polityka zatrudnienia – niepotrzebny rozgłos 
Moje rodzinne miasto istnieje w mediach, gdy stanie się nim coś karygodnego, nieakceptowanego. Można oczekiwać kolejnej takiej sytuacji w związku z niejasną sytuacją wokół zatrudnienia Pańskiego zięcia w spółce miejskiej. Kuriozalną jest sytuacja, w której Spółka odmawia informacji o zatrudnieniu Pańskiego zięcia. W mojej opinii jeśli tak jest i stało się to wyniku postępowania konkursowego, kwalifikacyjnego (prawa nie wymaga, ale dobry obyczaj tak, szczególnie w przypadku podejrzenia o konflikt interesów) to nie ma żadnych powodów żeby taką informację ukrywać. Rodzi to tylko niepotrzebne napięcia. Jeśli nie leży to w interesie spółki ( a tak należy wnioskować z odpowiedzi udzielonej przez jej Prezesa), to na pewno jest to w interesie jej właściciela, czyli Miasta Łomża. Z Łomży wyjechały tysiące ludzi w poszukiwaniu pracy, pokażmy im że można przejrzyście i bez podejrzeń o nepotyzm załatwiać tego typu sprawy, nie dając mediom powodu do niepotrzebnych interwencji. 

2. Park Przemysłowy Łomża – potencjalna mina 
Realizacja projektu oznacza kredyt który musi zaciągnąć miasto w wysokości 7 965 300. Realizacja całego projektu to ponad 15 milionów złotych (bez podatku VAT). W wyniku projektu, który łącznie będzie kosztował prawie 19 milionów, zostanie udzielone wsparcie dla firm w wysokości 388 tysięcy złotych rocznie. Licząc w dużym uproszczeniu, potrzeba 41 lat, żeby Inwestycja zwróciła się. Nie piszę tutaj o corocznych kosztach utrzymania obiektu. Dotychczas zrealizowane inwestycje (basen, stadion) i ich wynik finansowy nie dają rękojmi, że utworzona infrastruktura utrzyma się samodzielnie. Projekt nie jest uzasadniony ekonomicznie, nie ma też przesłanek żeby w jego wyniku osiągnięto inne ważne cele. Zaprezentowana koncepcja oraz doświadczenie innych takich projektów potwierdzają, że inwestycje tego typu po okresie finansowania generują przede wszystkim koszty. Z funduszy europejskich, przy okazji zapożyczając miasto, wybudowano wiele obiektów infrastrukturalnych: stadion, pływalnia, port rzeczny. Deficyt każdej z tych inwestycji obciąża budżet miasta. Należy zaprzestać realizacji inwestycji w tym kształcie. 

3. Prywatyzacja MPEC – wzrost kosztów ogrzewania 
Jakiś czas temu publiczne stały się pańskie wypowiedzi związane z potencjalną prywatyzacją Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Jeśli takie plany są realizowane, warto żeby takiej decyzje były konsultowane w ramach rady konsultacyjnej. Decyzje takie mają wymiar strategiczny, zazwyczaj oznaczają wzrost kosztów ogrzewania, a ich ofiarami stają się mieszkańcy miasta i ich portfele. Proszę o informację o planach prywatyzacyjnych wobec MPEC Łomża, a jeśli takowe są o specjalne spotkanie rady poświęcone tymże planom. 

4. Likwidacja linii kolejowej – zapaść cywilizacyjna 
Na koniec roku 2013 zaplanowano zamknięcie linii kolejowej w Łomży. Decyzja ta ma zarówno wymiar cywilizacyjny ( pozbawieni transportu kolejowego, pozbawiamy się możliwości lokowania większych inwestycji w przyszłości), jak i symboliczny (pierwsza linia kolejowa została wybudowana na początku XX wieku dzięki aktywności łomżyńskich przedsiębiorców). Decyzja zapadła ale wykonanie zostało odroczone. Mam nadzieję, że oreż nie został odłożony i nie rezygnujemy z walki o działające tory w Łomży. Należy jak najszybciej ustalić strategię interwencji i podjąć działania zapobiegawcze, to obowiązek władz samorządowych. Uważam że to kolejny wątek którym należy zająć się jak najszybciej. 

5. Via Baltica po 2020 – utrata szansy? 
Obecnie trwa ustalanie list inwestycji, które mają się znaleźć na liście projektów dofinansowywanych przez UE. O drodze Via Baltica w latach 2014-2020 możemy zapomnieć, ale trzeba zrobić wszystko, żeby znalazła się na tej liście obwodnica Łomży. Konieczne jest współdziałanie wszystkich sił politycznych i społecznych. Dostęp drogowy zwiększa nasze szanse inwestycyjne i daje możliwość normalnego życia mieszkańcom miasta. Powinniśmy zrobić wszystko żeby nie stracić szansy, animacja działań lobbingowych to rola Prezydenta Miasta. Jeśli nie zawalczymy o obwodnicę Miasta w latach 2014-20, to prawdopodobnie możemy zapomnieć o jej realizacji po roku 2020. Środki UE będą zdecydowanie mniejsze (jeśli będą), a nie ma co ukrywać że nasza (miasta) skuteczność wpływania na politykę ogólnokrajową jest nikła. 

Panie Prezydencie ! Łomża umiera i potrzebuje rozwojowego kopa. Jesteśmy w stanie wyższej konieczności. Potrzebujemy myśli strategicznej i jej realizacji, co pozwoli spokojnie spojrzeć w oczy naszym dzieciom i wnukom. Powyższe wątki to tylko część kwestii, które mnie jako łomżanina w Warszawie niepokoją i dają powody do troski. Mam nadzieję, że uda się przełamać łomżyńską złą passę. 

Z poważaniem 
Marcin Chludziński


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę