Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łomża oddała hołd „Żołnierzom Wyklętym”

Główne zdjęcie
Zastępca prezydenta Mirosława Kluczek, radna Hanka Gałązka i przewodniczący Rady Miasta Maciej Borysewicz

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tym określeniem obejmuje się żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy po zakończonej II wojnie światowej pozostali do końca wierni Polsce Niepodległej i kontynuowali na miarę swoich możliwości walkę z narzuconym siłą systemem komunistycznym PRL-u. Dziś w południe przed pod pomnikiem poświęconym „Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939 – 1956” w Łomży delegacje władz miasta i powiatu, oraz łomżyńskiego wojska złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Uroczystości upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego podziemia, których władze PRL-u skazały na anatemę, zniesławienie i zapomnienie odbyły się także m.in. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży.

Nazywani w czasach PRL-u „bandytami”, także po 1989 r. z wielkimi oporami informacje o ich faktycznej działalności przebijały się do wiadomości publicznej.  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w tym roku obchodzony jest dopiero po raz trzeci. Po II wojnie światowej nie poddali się i nie złożyli broni.  Tropieni przez UB, MO, wojska Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i donosicieli żołnierze wyklęci padali ofiarami systemu komunistycznego jeszcze wiele lat po zakończeniu działań wojennych. W 1952 r. doszło m.in. do likwidacji „Wiarusa”, Hieronima Rogińskiego „Roga” oraz działającej głównie na terenie pow. Wysokie Mazowieckie grupy Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”. 27 sierpnia 1952 r. grupa operacyjna KBW zabiła kpt. Stanisława Cieślewskiego, byłego komendanta obwodu ZWZ – AK Łomża. Niebawem los ten stał się udziałem Jana Tabortowskiego „Bruzdy” (1954) i ostatniego żołnierza podziemia w pow. łomżyńskim Stanisława Marchewki „Ryby”. Zabito go 4 marca 1957 roku w Jeziorku. „Ryba” zginął z bronią w ręku otoczony w bunkrze pod jedną ze stodół przez oddziały SB-KBW.

Tragiczne historię tych żołnierzy młodzieży Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4  w Łomży przypominał dziś historyk dr Krzysztof Sychowicz z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Uczniowie i zaproszeni goście mogli obejrzeć też ekspozycję „Wierni Polsce Niepodległej”.
- Społeczność ZSTiO nr 4 już po raz drugi uczestniczyła w obchodach „Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych” , co niewątpliwie  przyczynia się do popularyzacji historii najnowszej Polski i regionu oraz pozwala przełamać stereotypy dotyczące podziemia niepodległościowego, a zarazem i uhonorować pamięć „Żołnierzy Wyklętych” - podkreślają inicjatorzy szkolnej uroczystości nauczyciele historii Elżbieta Wiśniewska oraz Wiesław Czupryński.

Foto: Zastępca prezydenta Mirosława Kluczek, radna Hanka Gałązka i przewodniczący Rady Miasta Maciej Borysewicz
Foto: Przedstawiciele władz z kwiatami
Foto: Przedstawiciele władz z kwiatami i zniczami
Foto: Przewodniczący Rady Miasta Maciej Borysewicz i zastępca prezydenta Mirosława Kluczek.
Foto: Przewodniczący Rady Miasta Maciej Borysewicz i zastępca prezydenta Mirosława Kluczek.
Foto: Przedstawiciele powiatu łomżyńskiego ze starostą Lechem Szabłowskim na czele
Foto:
Foto:
Foto: Krzysztof Sychowicz IPN
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę