Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

„Narew – ludzie, przyroda, kultura” na zdjęciach

Blisko 1700 zdjęć nadesłano na konkurs „Narew – ludzie, przyroda, kultura” organizowany przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka“ w Łomży. Zainteresowanie konkursami na fotoreportaż i starą fotografię przeszło – jak podkreślają organizatorzy – ich oczekiwania. W gronie laureatów i uczestników konkursu znalazły się osoby z całego kraju, głównie z Warszawy i województwa mazowieckiego, Białegostoku, Łomży i Ostrołęki. Najlepsze fotografie można będzie oglądać na wystawie pokonkursowej w Muzeum Północno-Mazowieckiem w Łomży przez cały marzec.

Uczestnicy konkursu nadesłali 112 zestawów zdjęć fotoreportażowych i 38 zestawów starej fotografii. Prace oceniało jury: Andrzej Zygmuntowicz (przewodniczący), Piotr Sawicki i prof. Andrzej Strumiłło. Pierwszą nagrodę za fotoreportaż pt. „Narew”  zdobył Adam Tuchliński z Warszawy. Druga nagroda trafiła do Marka Doleckiego z Białegostoku za zestaw prac pt. „Mieszkańcy odeszłej krainy”, a wyróżnienia zdobyli Tomasz Lendo z Ostrołęki za zestaw prac pt. „Reewangelizacja” i Maciej Skawiński z Gostolina (woj. mazowieckie) za zestaw prac pt. „Żywa architektura”. 
W kategorii stara fotografia nagrodzono Władysława Pawła Jabłońskiego z Warszawy za nadesłane trzy zestawy fotografii z lat 60, Mariana Olechnowicza z Łap za kolekcję kilkuset zdjęć autorstwa Władysława Piotrowskiego i Hanadzi Semianchuk z Grodna na Białorusi.
- Fotografie nadesłane na konkurs pokazują w bardzo współczesny sposób to, co już było i jednocześnie to, co jest w tej chwili, jak i to co nadchodzi – ocenia Andrzej Zygmuntowicz, przewodniczący jury. - Obrazy niejednokrotnie cofają widza w przeszłość, ale i zaskakują aktualnością. Ta szerokość spojrzenia jest wizją wielowarstwowej rzeczywistości, mającej swoje korzenie w odległym czasie, nadążającej za bieżącymi bardzo szybkimi przemianami.
Zdjęcia dziewczyny w stroju regionalnym pachną trochę starzyzną, a trochę Cepelią. Zdjęcia bel foliowych ze słomą w środku to nuda w krajobrazie, ale w zgodzie ze standardami europejskimi. 
Dobrym podsumowaniem historii i współczesności jest kadr z parą na promie, robiącą sobie zdjęcie z widokiem na leniwie płynącą Narew. To klasyczny zapis antropologiczny, opowiadający w wizualny sposób o szeroko rozumianej kulturze tego miejsca.


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę