Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

(za) Trudna decyzja...

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku jako pierwsza zajęła się nowymi propozycjami naliczania w mieście „podatku śmieciowego”. I o ile radni z komisji pozytywnie zaopiniowali większość proponowanych uchwał regulujących od 1 lipca gospodarkę śmieciową w mieście, to problemy pojawiły się przy wyborze najlepszej metody ustalenia opłaty za śmieci. Z przedstawianych przez prezydenta trzech wariantów jej naliczenia w przypadku budynków wielorodzinnych „wygrał” wariant trzeci – uzależniony od ilości osób w gospodarstwie. Za jego wyborem zagłosował jeden radny. Jak się okazuje w głosowaniach nad wyborem jednej z trzech proponowanych metod radni wstrzymywali się o głosu.

Radni miejscy do przyszłej środy debatować będą nad pakietem uchwał regulujących nową gospodarkę śmieciową w Łomży. Projekty przesłane im przez prezydenta przygotowało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Pakiet składa się pięciu rożnych uchwał:  podziału  Miasta Łomża na dwa sektory – domki i bloki,  nowego regulaminu utrzymania czystości i porządku w mieście, szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych, terminu, częstotliwości i  trybu uiszczania opłaty a także „uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty”. I jak to opłata miałaby wyglądać nie wie nawet sam prezydent. O ile w przypadku domków jednorodzinnych prezydent przesłał radnym jedną propozycję – 50 zł miesięcznie od każdego gospodarstwa lub 29 zł, gdy odpady zbierane są selektywnie, to w przypadku blokowisk aż trzy do wyboru: w zależności od powierzchni lokalu mieszkalnego, ryczałt od gospodarstwa domowego oraz od ilości zamieszkałych w lokalu osób. 

Wariant I ("z metra") w zależności od powierzchni lokalu mieszkalnego:
pow. do 30 m2 – 14 zł miesięcznie (lub 8 zł selektywnie)
pow. od 30 do 50 m2 – 26 zł miesięcznie (lub 15 zł selektywnie)
pow. od 50 do 75 m2 – 32 zł miesięcznie (lub 18 zł selektywnie)
pow. powyżej 75 m2 – 37 zł miesięcznie (21 zł selektywnie).

Wariant II (ryczałt) za gospodarstwo domowe w zabudowie wielorodzinnej – 28 zł miesięcznie (lub 16 zł gdy odpady zbierane są selektywnie)

Wariant III (od osoby) za gospodarstwo domowe:
- 1-osobowe – 16 zł miesięcznie (lub 9 zł selektywnie)
- 2-4-osobowe – 33 zł miesięcznie (lub 19 zł selektywnie)
- powyżej 5 osób – 60 zł miesięcznie (lub 34 zł selektywnie).

I właśnie wybranie najlepszej metody wyliczenia podatku, i co się z tym wiąże ustalenie ceny, sprawiło radnym z Komisja Bezpieczeństwa i Porządku najwięcej problemów. Radni w głosowaniach nad nimi wstrzymywali się od głosu. Jedynie w przypadku wariantu trzeciego jeden radny opowiedział się „za”. 
- Ja tego głosowania nie odbieram jako wskazanie komisji, że ten wariant jest najlepszy. Raczej skłaniał bym się ku twierdzeniu, że komisja nie zajęła w tej kwestii stanowiska – mówi radny Zbigniew Prosiński członek komisji. - Ta komisja jest najmniejszą z miejskich komisji i sądzę, że decydująca w tej kwestii będzie stanowisko komisji wiodącej – Komisji Gospodarki Komunalnej. 

Ta komisja pakietem śmieciowym ma zająć się w najbliższy poniedziałek. Natomiast już za tydzień – w środę 27 lutego uchwały śmieciowe – w tym także ta dotycząca „podatku śmieciowego” - mają być głosowane na sesji Rady Miasta.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę