Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Rolnicy żądają ochrony polskiej ziemi

Przedstawiciele trzech związków zawodowych rolników woj. podlaskiego oraz Podlaskiej Izby Rolniczej chcą zmiany przepisów w zakresie gospodarowania ziemią rolną w związku ze zbliżającym się końcem okresu ochronnego na zakup polskiej ziemi rolnej przez obcokrajowców. Po 1 maja 2016 roku obywatele państw należących do Unii będą mogli kupować polską ziemię na tych samych zasadach, na jakich mogą ją nabywać Polacy. W ocenie działaczy rolniczych polska ziemia rolnicza będzie przedmiotem wzmożonego zainteresowania nabywców z krajów Unii Europejskiej, gdzie ceny ziemi rolnej są wyższe.

Związkowcy podają, że już teraz obserwują ogromne zainteresowanie nabywców zagranicznych ziemią rolną w Polsce, którego przejawem są liczne transakcje nabywania ziemi rolnej przez zagraniczne podmioty, za pomocą tzw.  „słupów”. Organizacje rolnicze szacują, że ta sytuacja może dotyczyć już setek tysięcy hektarów ziemi rolnej w Polsce.
- Na tle restrykcyjnych ograniczeń w obrocie ziemią rolną w większości krajów Unii Europejskiej, Polska po 2016 roku stanie się rajem dla zagranicznych spekulantów, chcących inwestować w zakup ziem – piszą związkowcy podkreślając, że  w krajach Unii Europejskiej ziemia rolnicza jest trudno dostępna. - W większości państw teoretycznie istnieje wolny handel ziemią i równe prawa dla wszystkich obywateli Unii, ale w praktyce kupić grunty jest bardzo trudno, a dla cudzoziemców w zasadnie jest to niemożliwe.
Jako przykład podają Danię, gdzie nabywca gospodarstwa rolnego musi wyzbyć się najpierw nieruchomości rolnych posiadanych w innym kraju oraz osiedlić się w Danii i samodzielnie prowadzić gospodarstwo, a w przypadku gdy gospodarstwo ma powyżej 30 ha taki rolnik, musi też uzyskać wymagane prawem duńskim kwalifikacje rolnicze.
- Rząd polski powinien wprowadzić rygorystyczne zasady nabywania ziemi rolnej i leśnej, na wzór francuski czy duński – tak by dostęp do ziemi teoretycznie był równy dla wszystkich, ale w praktyce ziemię mógł kupić tylko polski rolnik, który „własnoręcznie” orze, sieje i kosi – żądają działacze  Podlaskiej Izby Rolniczej i trzech związków zawody działających na wsiach województwa podlaskiego: NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych, Związek Zawodowy Rolnictwa „SAMOOBRONA” i Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Łomży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę