Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Urzędnicy z ratusza będą mogli dorabiać bez zgody prezydenta

Główne zdjęcie
Prezydent Mieczysław Czerniawski

Prezydent Mieczysław Czerniawski wycofał się z kontrowersyjnych wymogów jakie pod koniec stycznia postawił miejskim urzędnikom aby każdy z nich, przed podjęciem jakiegokolwiek dodatkowego zajęcia - choćby na umowę o dzieło czy zlecenie – musiał uzyskać jego zgodę. W środę prezydent Łomży wydał nowe zarządzenie w którym tamto unieważnił i jednocześnie określił nowe „zasady postępowania” dorabiających urzędników. Zgodnie z nimi pracownik ratusza „powinien poinformować” go o zamiarze, a prezydent nie będzie mu wydawał żadnej zgody. Może natomiast „odmówić akceptacji informacji”, ale tylko jeśli spowoduje to naruszenie Ustawy o pracownikach samorządowych, zasad zawartych w ratuszowym Kodeksie Etyki, lub obowiązków pracownika określonych w Regulaminie Urzędu Miejskiego w Łomży.

Przypomnijmy zgodnie z wydanym pod koniec stycznia zarządzeniem prezydenta Czerniawskiego każdy z miejskich urzędników musiał uzyskać jego zgodę na podejmowanie jakichkolwiek dodatkowych zajęć. Wniosek miał być składany na piśmie, w terminie poprzedzającym podjęcie tych czynności. Prezydent żąda, aby urzędnicy informowali go o każdej zmianie w tym zakresie, a także aby szczegółowo rozliczyli się z dorabiania także tego dotychczasowego.
Takie ograniczenia praw pracowniczych – w ocenie wielu prawników – było bezprawne. Argumentowali, że zgodnie z artykułem 30 ustawy samorządowej urzędnik musi się  trzymać zakazu podejmowania zadań kolidujących z obowiązkami służbowymi lub poddających w wątpliwość jego obiektywność, ale z artykułu tego wynika też, że urzędnik może wykonywać dodatkowe zajęcia i nie musi uzyskiwać na to zgody kierownika, ani go informować o podjęciu dodatkowego zajęcia.  
I najwyraźniej przynajmniej część z tej argumentacji trafiła do prezydenta Czerniawskiego. W wydanym w środę zarządzeniu unieważnił te styczniowe wymagania. Teraz  „pracownik Urzędu przed podjęciem dodatkowego zatrudnienia lub dodatkowych zajęć zarobkowych powinien pisemnie poinformować Prezydenta Miasta o zamiarze ich podjęcia”. Nie będzie też wydawanej zgody na dorabianie, a jedynie odmowa „akceptacji informacji” jeżeli dodatkowe zatrudnienie lub dodatkowe zajęcie spowoduje naruszenie przepisu art. 30 Ustawy o pracownikach samorządowych, zasad zawartych w Kodeksie Etyki Pracowników Samorządowych Urzędu Miejskiego w Łomży,  lub obowiązków pracownika określonych w Regulaminie Pracy Urzędu Miejskiego w Łomży.
Urzędnicy nie będą też musieli składać prezydentowi żadnych rozliczeń z dorabiania, a jedynie kadry będą prowadziły ewidencję złożonych informacji.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę