Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Św. Walenty czeka na zakochanych u Benedyktynek

Główne zdjęcie
Relikwie Św. Walentego

Stało się coroczną tradycją, że młodzi zakochani, narzeczeni i małżonkowie w dniu św. Walentego odwiedzają kościół Panien Benedyktynek w Łomży. Walentynki 2013 rozpoczęły się mszą św. poranną, podczas której ks. kapelan Franciszek Wróblewski przypomniał tradycję patrona zakochanych i dał do ucałowania relikwie świętego. O godzinie 17. w kościele mniszek rozpocznie się nabożeństwo wielkopostne Gorzkie Żale, podczas którego zostaną wystawione inne relikwie - Krzyża Świętego.

Nałożenie się początku Wielkiego Postu w Środę Popielcową z dniem patrona zakochanych w czwartek sprawiło, że odpust św. Walentego odprawiano w niedzielę. Wówczas kapłan dawał do ucałowania drewniany relikwiarz ze szczątkami świętego. 
Historyczka Maria Michalska, zajmująca się dziejami łomżyńskiego klasztoru przy ul. Dwornej, przypomina, że ponad 35 lat temu przywiózł go ówczesny kapelan łomżyńskich Panien Benedyktynek ks. Marian Jasionowski.
- Przywiózł go po upadku parafii ze zrujnowanego i zdewastowanego kościoła we Włodzimierzu na Ukrainie, z dawnego ZSRR – twierdzi historyczka. - Od początku obecności relikwii patrona zakochanych mieszkańcy Łomży proszą w modlitwie Boga przez wstawiennictwo św. Walentego o dobrego małżonka i udane małżeństwo.
Drugim znakiem obecności świętego z III wieku, związanego działalnością biskupią z włoskimi miastami Terni i Rzym, jest obraz w prawej nawie bocznej. Św. Walenty uzdrawia niewidomą dziewczynę w obecności, być może, jej rodziny i oniemiałych mieszkańców którejś z miejscowości we Włoszech. Obraz w przekazach ustnych tradycji klasztoru wiąże się z początkiem XVII wieku. Kiedy Benedyktynki przybyły do Łomży z Torunia niemal cztery wieki temu, sprowadziły malowidło do ołtarza. W toruńskim kościele Jakuba Apostoła rozwijał się kult Matki Bożej Szkaplerznej i św. Walentego, który patronuje nie tylko zakochanym, ale również chorym na padaczkę.
O życiu świętego, który miał zginąć śmiercią męczeńską przez ścięcie mieczem w 268 roku, opowiada wiele legend. Jedna z bardziej popularnych głosi, że bp Walenty  rozdawał kwiaty odwiedzającym go w Terni młodym na szczęście w małżeństwie. Ponadto biskup zbiorowo udzielał sakramentu małżeństwa w wyznaczonym przez siebie dniu, który i w mrokach średniowiecza XIV wieku, i w nowoczesnym wieku XXI świętujemy jako walentynki.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę