Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Jubileusz łomżyńskich kameralistów

Główne zdjęcie
Alla Breve

Łomżyński kwartet Alla Breve świętuje 20-lecie działalności. Zespół zagrał w tym czasie około tysiąca koncertów w Polsce i Niemczech, brał udział w licznych festiwalach, często też towarzyszył znakomitym solistom. – Alla Breve to moje ukochane muzyczne dziecko – mówi założyciel zespołu, skrzypek Jan Zugaj. – Realizuję się w nim nie tylko jako muzyk, ale też jako aranżer, bo opracowuję wszystkie wykonywane przez nas utwory. To dla mnie duża satysfakcja, że gramy z powodzeniem już ponad 20 lat!

Alla Breve 1992r.
Alla Breve 1992r.

Alla Breve zagrał po raz pierwszy 21 X 1992 r., z okazji „Dnia działacza kultury” w łomżyńskim Urzędzie Wojewódzkim. Koncert miał być tylko krótkim urozmaiceniem przerwy, ale entuzjastycznie przyjęty kwartet zamiast zaplanowanych 15 grał ponad 40 minut, odnosząc pierwszy w karierze sukces.
– Zespół powstał kilka miesięcy przed tym koncertem – wspomina Jan Zugaj. – Wcześniej grałem w Niemczech w różnych składach i kilkakrotnie zdarzyło mi się zagrać w kwartecie. 
I to zainspirowało mnie, żeby założyć taki kwartet również w Łomży. Myślałem o kwartecie klasycznym, z altówką. Ale kolega, którego chciałem zaprosić do zespołu był tak zajęty, że zaczęliśmy grać na dwoje skrzypiec, wiolonczelę i fortepian. I tak zostało do dziś. Gram w zespole od początku, podobnie jak wiolonczelistka Ewa Barczyk. Było trochę zmian składu przez te lata, ale niedużo i obecnie już od kilku lat grają z nami skrzypaczka Katarzyna Janas – Dziewa i pianistka Tatiana Baranovskaya.
Wszyscy muzycy kwartetu są jednocześnie muzykami łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej oraz pedagogami, radzącymi sobie z łatwością z każdym repertuarem. 
– Początkowo mieliśmy w programie około 40 utworów – podaje Jan Zugaj. – Stopniowo dochodziły kolejne i obecnie jest ich ponad 600. Bardzo zresztą różnych, od muzyki dawnej do współczesnej. Gramy też muzykę rozrywkową, filmową i standardy jazzowe. Mimo tej ilości zagranych koncertów nie jest tak, że jak zbliża się kolejny mówimy: ach, graliśmy już tyle razy, jakoś to będzie. Przed każdym koncertem zawsze robimy próby, bo zawsze coś jest do sprawdzenia, do przegrania. Poza tym, gram już tyle lat, ale przed koncertem serce zawsze bije mocniej – uspokajam się dopiero po pierwszych utworach!
Kwartet coraz częściej występuje w całej Polsce, nie zaniedbuje jednak łomżyńskiej publiczności. 
– Obecnie częściej koncertujemy poza Łomżą – wyjaśnia Jan Zugaj. – Tutaj graliśmy już bardzo dużo, ale wciąż występujemy w Łomży i w regionie. Co roku bierzemy udział w festiwalu „Sacrum et Musica”, ostatnio zagraliśmy na inauguracji Roku Witolda Lutosławskiego w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Kolejny koncert z tego cyklu czeka nas w maju, kiedy ze śpiewaczką Małgorzatą Trojanowską zaprezentujemy  piosenki Lutosławskiego. Przed nami też wiele innych koncertów, w tym na  Letnim Festiwalu Muzycznym Kutno 2013.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: archiwum Jana Zugaja, Elżbieta Piasecka - Chamryk

210407125521.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę