Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

Za śmieci w Łomży różnie w domkach i blokach

Główne zdjęcie
Henryk Piekarski (Solidarność), Mieczysław Czerniawski (prezydent Łomży), Arkadiusz Kułaga (MPGKiM)

Prezydent Mieczysław Czerniawski częściowo ujawnił przygotowane przez MPGKiM nowe propozycje rozliczenia za śmieci. Miasto ma być podzielone na dwa sektory: domki jednorodzinne i budynki wielomieszkaniowe. W przypadku domków propozycja jest taka by wprowadzić stałą opłatę od każdego z nich. W przypadku bloków koszty mogą być rozliczone według jednej z trzech propozycji: od wielkości mieszkania w podziale na 4 grupy, od ilości osób w rodzinie z podziałem na 3 grupy i stała opłata od mieszkania. - Proponowana podwyżka nie przekroczy 20% - mówił Arkadiusz Kułaga, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, który przygotował wyliczenia. Taka podwyżka dotyczyłaby tych mieszkańców, którzy segregowaliby śmieci. Za śmieci niesegregowane opłaty mają być jeszcze o 75% wyższe. W proponowanym systemie, który ma zacząć obowiązywać od 1 lipca, mają być też ulgi i zwolnienia dla najuboższych.

Prezydent Mieczysław Czerniawski i dyrektor MPGKiM Arkadiusz Kułaga propozycje dotyczące nowego systemu opłat za śmieci przedstawili podczas wieczornego posiedzenia Rady Łomżyńskiego Oddziału NSZZ „Solidarność”. 
- Jutro mogą jeszcze w tych propozycjach nastąpić zmiany – zastrzegał prezydent Mieczysław Czerniawski. - W piątek o 15.00 spotkam się jeszcze z szefami klubów Rady Miasta i tam zapadną ostateczne decyzje, jakie projekty uchwał zostaną skierowane na Radę – dodawał przypominając, że radni uchwały śmieciowe - będzie ich kilka, mają przyjąć na sesji 27 lutego. 
Prezydent Czerniawski tłumaczył działaczom miejskiej Solidarności, że wstrzymując się z podjęciem uchwał w sprawie nowej gospodarki śmieciowej władze miasta mogą teraz skorzystać z udogodnień jakie wprowadziły ostatnie zmiany w ustawie. To przede wszystkim możliwość mieszania rożnych sposobów ustalenia opłaty za śmieci. I takie są propozycje. 
Miasto ma być podzielone na dwa sektory – domki i bloki.  
- System zbiórki śmieci i koszty w budynkach wielorodzinnych są inne niż w domkach jednorodzinnych – argumentował Arkadiusz Kułaga podkreślając, że i dziś te ceny są różne. - Proponują aby w domkach jednorodzinnych przyjąć jednolitą opłatę od gospodarstwa. 
- Wstępna propozycja jest że będzie to 29 zł od domku gdy śmieci będą segregowane i 50 zł gdy ktoś tego nie będzie chciał robić – uszczegóławiał prezydent Czerniawski. 
W blokach przygotowano trzy sposoby podziału kosztów. Pierwszy to od wielkości mieszkań 
z podziale na 4 grupy. W przypadku mieszkań do 30m.kw. powierzchni opłata wynieść miałaby 8 zł przy segregacji śmieci i 14 zł gdyby śmieci nie były segregowane. W większych mieszkaniach opłaty byłyby odpowiednio wyższe: w mieszkaniach o powierzchni do 30 do 50m.kw 15 zł i 26 zł,  o powierzchni 50-75m.kw. 18 zł i 32 zł, a powyżej 75 m.kw. 21 zł i 37 zł miesięcznie.
- Około 90% mieszkań mieści się w tych dwóch środkowych grupach i planujemy, że nieco ponad 90% kosztów będą ponosili ich mieszkańcy – mówił Arkadiusz Kułaga. 
Kolejne propozycje podziału kosztów gospodarki śmieciowej w blokach dotyczą przyjęcia opłaty od ilości osób w rodzinie, z podziałem na 3 grupy – do 2 osób, od 2 do 4 osób i powyżej 5 osób w mieszkaniu, oraz wyznaczenia stałej opłaty od mieszkania. Wysokości tych stawek jednak nie ujawniono.  
Podczas posiedzenia  Rady Łomżyńskiego Oddziału NSZZ „Solidarność” działacze związku podjęli uchwały z apelem do prezydenta o uwzględnienie w nowym systemie ulg prorodzinnych.
- Solidarność wnosi o wprowadzenie ulg i zwolnieć dla najbiedniejszych i rodzin wielodzietnych i my też widzimy potrzebę stosowania takich zniżek w poszczególnych jednostkowych przypadkach – zapowiadał prezydent Mieczysław Czerniawski.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę