Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

„Łomża. Wędrówka przez wieki”

Główne zdjęcie
Kadr z wirtualnej panoramy wystawy „Łomża. Wędrówka przez wieki”. Autor Grzegorz Gwizdon.

Ponad 550 lat z historii Łomży opowiada najnowsza ekspozycja Muzeum Północno-Mazowieckiego. Zakres chronologiczny wystawy obejmuje lata 1418- 1975 r., tj. od nadania Łomży praw miejskich do utworzenia województwa łomżyńskiego. Są historyczne dokumenty, zabytki archiwalne, ale także kroniki filmowe z lat 50 - 70. ubiegłego stulecia. Część multimedialna wystawy jest znacznie bogatsza. Można obejrzeć np. film z pogrzebu Romana Dmowskiego w Łomży w 1939 r. i odsłuchać utwór z końca XIX w. o „swojsko” brzmiącym tytule „Łomżyniak”. - Ta część multimedialna wystawy będzie jeszcze rozbudowana – mówi Jerzy Jastrzębski, dyrektor muzeum zachęcając do łomżyńskiej „Wędrówka przez wieki”.

Jak podają twórcy wystawy została ona podzielona na bloki tematyczne. Otwiera ją scena przedstawiająca księcia Janusza I nadającego Łomży prawa miejskie 15 czerwca 1418 r. Było to wydarzenie, które zapoczątkowało dynamiczny rozwój grodu nad Narwią. Na wystawie można zobaczyć eksponaty akcentujące wielokulturowość i wielowyznaniowość naszego miasta, m.in. tablicę pamiątkową z kościoła ewangelickiego. Wykorzystując zabytki archiwalne, sfragistyczne i wyroby rzemiosła użytkowego ukazano życie mieszkańców Łomży na przestrzeni sześciu wieków (1418-1939), uwzględniając wybrane aspekty życia politycznego, gospodarczego, społecznego i kulturalnego. Elementami podnoszącymi atrakcyjność ekspozycji są m.in. model XVI-wiecznej szkuty i herby Łomży z różnych okresów.
Twórcy wystawy podają, że świadomie zrezygnowali z przedstawienia okresu II wojny światowej, symbolicznie ukazując ten okres w formie pamiątek po żołnierzach 33 Pułku Piechoty. 
Lata powojenne zostały zasygnalizowane w formie multimedialnej w postaci kronik filmowych z lat 50 - 70. ubiegłego stulecia. Można obejrzeć m.in. obchody 1000-lecia Łomży w 1958 r. Jest też film z pogrzebu Romana Dmowskiego w Łomży w 1939 r., oraz specjalna prezentacja w oparciu o pocztówki i zdjęcia z XIX i XX w., dzięki której  mamy możliwość zobaczenia Łomży w ubiegłych stuleciach. 
- Liczymy, że dzięki różnorodności tematów i formie ich prezentacji, ekspozycja stanie się ważnym i atrakcyjnym nośnikiem treści informacyjnych i edukacyjnych o Łomży – mówi Jerzy Jastrzębski. - Ta ekspozycja to druga część do otwartej przed rokiem ekspozycji archeologicznej, która obejmuje czasy od pojawienia się człowieka nad Narwią, w IX tys. p.n.e., aż po wiek XX.  Obie tworzą zaś wystawę stałą pt. „Łomża. Wędrówka przez wieki” - podkreśla dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.  

Znakomitą zachętą do obejrzenia wystawy jest przygotowany przez Grzegorza Gwizdona wirtualny spacer po ekspozycji. 

Get Adobe Flash player

 
Ekspozycja została przygotowana w oparciu o muzealia własne Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i eksponaty udostępnione przez wybrane archiwa i muzea oraz osoby prywatne. 

Muzeum Północno - Mazowieckie w Łomży, przy ul. Dowrnej 22c  zaprasza  we wtorki, czwartki i piątki w godzinach od 9.00-16.00, w środy w godz. 9.00-17.00, a w soboty, niedziele i święta  od 10.00 do 16.00. Bilet wstępu do muzeum na wystawy stałe: kosztuje 3 zł (normalny) i 2 zł (ulgowy). W każdy czwartek wstęp jest nieodpłatny.


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę