Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Pamiątki po majorze Raginisie

Przedmioty należące do majora Raginisa od czwartku (7.03) można oglądać w Muzeum Fortecznym w Piątnicy koło Łomży. Zostały znalezione podczas ekshumacji przeprowadzonej na Górze Strękowej, gdzie w 1939 r. zginął dowódca obrony odcinka Wizna. Przedmioty przekazało Stowarzyszenie Wizna 1939, które prowadziło badania. "To sześć odłamków granatu, którym rozerwał się major Raginis oraz medalik, który miał na szyi. Do tego druciana pętla, którą miał zaciągniętą na nogach, scyzoryk, hełm wojskowy i zrekonstruowane wieczne pióro" - poinformował prezes honorowy stowarzyszenia Dariusz Szymanowski.

Eksponaty zostały przekazane do piątnickiego muzeum tylko tymczasowo. "Na odcinku Wizna wszystkie schrony zostały przez Niemców zniszczone. Więc nie ma możliwości, żeby urządzić w takim miejscu ekspozycję. Dlatego do czasu znalezienia innego rozwiązania te przedmioty będą w naszym muzeum. Myślę, że to dobre miejsce bo co roku kilka tysięcy ludzi odwiedza Forty" - powiedział prowadzący muzeum Ludwik Zalewski.

Stowarzyszenie Wizna 1939 planuje w tym roku zrealizować projekt edukacyjny związany z obroną Wizny. Przedstawiciele stowarzyszenia będą prowadzili wykłady i prezentacje na ten temat w podlaskich szkołach.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę