Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Ciepłownia miejska stanie się elektrociepłownią. W Kolnie.

Główne zdjęcie
Ciepłownia w Kolnie

Blisko 5 milionów złotych unijnego dofinansowania pozyskało Kolno na modernizację miejskiej ciepłowni. W efekcie, jeszcze w 2014 roku powstać ma tu elektrociepłownia. - Modernizacja polegać będzie na zastąpieniu wyeksploatowanego, 30-letniego kotła węglowego nowoczesną jednostką tzw. kotłem z kogeneracją, który obok ciepła będzie wytwarzał także energię elektryczną – podaje burmistrz Kolna Andrzej Duda. - Liczymy, że inwestycja zwróci nam się w ciągu 5-6 lat i w związku z nią ceny ciepła w mieście nie wzrosną - podkreśla.

Kolneńska ciepłownia miejska dostarcza ciepło do około 60% mieszkańców miasta. Jak mówi burmistrz jest już wysłużona i zasługuje na modernizację, na którą ani miejskiej spółki, ani miasta nie było stać. Dlatego postanowiono przeprowadzić ją z wykorzystaniem dofinansowania unijnego.
Kolneńskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Gospodarki Wodno – Ściekowej Sp. z o. o.  na realizację projektu pn. ,,Modernizacja i rozbudowa systemu ciepłowniczego Miasta Kolno poprzez montaż układu kogeneracyjnego wytwarzającego energię elektryczną i cieplną z paliw odnawialnych i termomodernizacja budynku ciepłowni” otrzymało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Województwa Podlaskiego. Wartość inwestycji wynosi ponad 12 mln zł brutto, zaś przyznane przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku dofinansowanie to 4 mln 867 tys  zł. Za te pieniądze przede wszystkim zostanie wymieniony stary kocioł grzewczy.
- Modernizacja polegać będzie na zastąpieniu wyeksploatowanego kotła węglowego WR25 pracującego nieprzerwalnie od 1983 roku na nowoczesną jednostkę tj. kocioł z kogeneracją o mocy cieplnej 2 600 kW oraz 300 kW energii elektrycznej – podaje burmistrz Kolna Andrzej Duda. - Kocioł będzie opalany zrąbkami z okolicznych nadleśnictw i będzie produkował energię cieplną na potrzeby grzewcze systemu ciepłowniczego miasta Kolno oraz ciepło do wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby ciepłowni, a nadwyżka jej będzie sprzedawana do sieci energetycznej – tłumaczy burmistrz dodając, że uzyskane w ten sposób „żółte” i „zielone” certyfikaty, które można sprzedawać, w przyszłości mają poprawić kondycję finansową miejskiej spółki. 

Kolno „słoneczne” miasto?
Z podzielonych przez zarząd województwa ponad 60 mln zł dotacji na energię odnawialną około  1/4 trafiło właśnie do Kolna. Poza samorządem w ramach tego samego działania unijną dotację z RPO uzyskał także prywatny przedsiębiorca  - warszawska firma Amber Energia Wytwarzanie Sp. zo.o, która w Kolnie chce uruchomić dwie  elektrownie słoneczne. Wartość tych inwestycji szacowana jest na około 24 mln zł, a przyznana unijna dotacja to ponad 9,3 mln zł. Kolneńskie elektronie słoneczne miałyby powstać na wydzierżawionych od miasta działkach o powierzchni blisko 6ha znajdujących się w okolicy wysypiska śmieci. 
Ten sam inwestor otrzymał także dotację na budowę podobnej elektrowni słonecznej w Jedwabnem. Jej koszt to 8,5 mln zł, a dotacja ma wynieść 3,4 mln zł.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę