Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Księża zamieniają sutanny na stroje piłkarskie

W piątek w Pelplinie rozpoczynają się IX Mistrzostwa Polski Księży w Piłce Nożnej Halowej. Wśród rywalizujących reprezentacji księży będzie także ta z Diecezji Łomżyńskiej. - Jedziemy z nadzieją godnego reprezentowania naszej diecezji – zapowiada ks. Jarosław Traczyk (lat 34) z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Ostrołęce, zapalony piłkarz i diecezjalny duszpasterz sportowców, który przygotowuje piłkarską reprezentację. Przed rokiem prowadzona przez niego drużyna zajęła czwarte miejsce w rozgrywkach. W tym roku na boisko w Pelplinie wybiegnie czterech księży z tamtego składu.

IX Mistrzostwa Polski Księży w Piłce Nożnej Halowej odbędą się 8. i 9. lutego w trzech miastach Diecezji Pelplińskiej: Pelplinie, Starogardzie Gdańskim i Tczewie. Na początku lutego biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel wylosował spośród 19 drużyn cztery grupy eliminacyjne. Księżą z diecezji łomżyńskiej znaleźli się w grupie C i zagrają z zespołami diecezji: zamojsko-lubaczowskiej, łódzkiej, bydgoskiej i bielsko-żywieckiej. Rozgrywki w systemie „każdy z każdym” będą oceniali sędziowie z Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Do ćwierćfinałów przejdą po dwa zespoły z każdej grupy.  

Marzenie księdza kapitana: sportowe kluby parafialne
Ks. Jarosław Traczyk, duszpasterz środowisk sportowców w Diecezji Łomżyńskiej, do ostatniej chwili nie był pewien, czy uda mu się potwierdzić udział reprezentacji na mistrzostwa. Jeden ksiądz leczy kontuzję, drugi ma zajęcia w szkole, inny – kolędę.
- Nasza diecezja to pod względem sportowym jeszcze ugór – ubolewa ks. Jarosław. - Nie ma tradycji prowadzenia parafialnych klubów sportowych. Chciałbym, żeby było ich więcej. Zdarzają się turnieje ministrantów czy parafiady, ale mają inny charakter, incydentalny. Zresztą, coroczne parafiady nastawione są na ilość uczestników, a mnie się marzy, że gramy od maja do sierpnia. Parafiada jest ciekawą inicjatywą, ale mnie chodzi nie o jedno wydarzenie, tylko o cały cykl. Do tego trzeba księży, którzy chcieliby to robić: zorganizowaliby treningi, dojazdy na mecze, zadbali o stroje... Sport i rywalizacja we właściwej atmosferze pomagają w wychowaniu dzieci i młodzieży. Wychowanie bez słów: uczy zasad, porządku i dyscypliny, współpracy w grupie i wygrywania bez upokarzania przeciwnika. 
Udział w IX Mistrzostwach Polski Księży w Piłce Nożnej Halowej to dobra okazja do spotkania się w większym gronie, bo większość z nas pracuje w parafiach z dziećmi i młodzieżą. To okazja do wymiany doświadczeń, co kto robi w naszej diecezji w dziedzinie sportu, ale także możliwość dowiedzenia się, jak sport funkcjonuje w parafiach na terenie całej Polski.
Księża piłkarze, reprezentanci Polski z innych niż łomżyńska diecezji, nierzadko grają w trzecio- i czwartoligowych klubach. Dlatego wielkim zaskoczeniem w czasie mistrzostw rok temu było, że reprezentacja Diecezji Łomżyńskiej zajęła bardzo wysokie, bo aż czwarte miejsce. Ks. Zbigniew Borawski z Wyszkowa został nawet najlepszym bramkarzem VIII mistrzostw. 

Łomżyńska reprezentacja na miarę ambicji i możliwości
Futsal, czyli piłka nożna w hali sportowej lub sali gimnastycznej, to dyscyplina, w której drużyny są pięcioosobowe: czterech graczy i bramkarz. Ze względu na tempo i wysiłek podczas meczów, do rozgrywek zgłasza się zespoły 10-osobowe. Na IX Mistrzostwa Polski Księży pojedzie czwórka z drużyny ubiegłorocznej: kapitan ks. Jarosław Traczyk, ks. Łukasz Murawski i ks. Zbigniew Borawski z Wyszkowa oraz ks. Zbigniew Kierzkowski z Rutek. Wzmocnią ich: ks. Michał Siennicki z Ostrołęki, ks. Tomasz Czarnowski z Jednorożca i ks. Wiesław Chmielewski z Kolna.
- Mam nadzieję, że skład wzmocnią jeszcze dwaj księża: Łukasz Gołaszewski i Waldemar Górski z Łomży. Dzięki temu, mielibyśmy znacznie większe szanse w piątkowych eliminacjach Mistrzostw Polski – dodaje ks. Traczyk.

Mirosław R. Derewońko

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę