Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 19 czerwca 2021 napisz DONOS@

KE wstrzymała pieniądze na drogi... także na obwodnice Stawisk i Szczuczyna

Główne zdjęcie
Budowa obwodnicy Stawisk

Komisja Europejska wstrzymała wypłatę 3,5 mld złotych na budowę dróg w Polsce. Powodem są nieprawidłowości – podejrzenie zmowy cenowej - przy niektórych przetargach drogowych. Chodzi m.in. o rozbudowę drogi ekspresowej na odcinku Jeżewo-Białystok dofinansowywaną w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Komisja zapobiegawczo wstrzymała jednak środki także na program operacyjny Rozwój Polski Wschodniej, z którego współfinansowane mają być budowy obwodnic Stawisk i Szczuczyna. Na razie nie wiadomo czy wstrzymanie przez KE środków na budowę tych obwodnicy będzie miało wpływ na przebieg prac. Białostocki oddział GDDKiA, który zlecił budowę obu obwodnic, po informacje odsyła do centrali w Warszawie.

Obwodnica Stawisk budowana jest już od niemal pół roku. Przetarg na wykonanie 6,5 km obwodnicy wygrał Budimex z ceną 122,7 mln zł. Obwodnicę Szczuczyna od września ubiegłego roku buduje hiszpańska firmą FCC Constuccion. Obwodnica ma mieć 8 km długości, a jej budowa będzie kosztowała 124,8 mln zł.  Obie mają być dofinansowane z unijnego Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej – pierwsza w kwocie prawie 32,5 mln zł., a druga (Szczuczyna) w kwocie 33,6 mln zł. 

KE: bo była zmowa cenowa
"Decyzja (o przerwaniu wypłat funduszy UE - PAP) została podjęta w następstwie informacji o trwającym dochodzeniu dotyczącym trzech współfinansowanych projektów, w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko" - poinformowała PAP we wtorek wieczorem Komisja Europejska.- "Zgodnie z tymi informacjami, potwierdzonymi przez polskie władze, prokurator oskarżył 11 osób o zmowę na rzecz próby utworzenia kartelu (10 byłych i obecnych menadżerów dużych firm budowlanych i jeden dyrektor GDDKiA). Jeśli te oskarżenia się potwierdzą będą stanowić złamanie przepisów dyrektyw o przetargach publicznych w UE oraz będą świadczyć o potencjalnie poważnej słabości systemu zarządzania i kontroli" - dodała KE.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę