Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Mleka produkujemy za dużo. Kary dla rolników coraz bardziej realne.

Po 9 miesiącach tzw. roku kwotowego 2012/2013 stopień wykorzystania kwot indywidualnych mlecznych przysługujących dostawcom hurtowym wyniósł ok. 76,38% - podała Agencja Rynku Rolnego. Mimo że ostatnie miesiące przyniosły dość znaczące wyhamowanie produkcji mleka, to jednak według jej prognoz jeżeli dotychczasowa dynamika skupu mleka utrzyma się do końca tego sezonu, przekroczenie kwoty krajowej dostaw może wynieść ok. 1,5%. A to oznacza, że rolnicy, którzy wyprodukowali więcej mleka będą musieli płacić kary.

Na podstawie miesięcznej sprawozdawczości realizowanej przez podmioty skupujące do Dyrektorów Oddziałów Terenowych ARR, w miesiącach kwiecień – grudzień 2012 r. skupiono ok. 7,46 mld kg mleka po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu (wg danych zaczytanych do systemu informatycznego ARR na dzień 28.01.2013 r.), czyli o 4,5% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku kwotowego.
Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 9 miesiącach roku kwotowego 2012/2013 wyniósł ok. 76,38%.
Natomiast szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw w analizowanym przedziale czasowym ukształtował się na poziomie 76,15%.
W grudniu, analogicznie do roku poprzedniego nastąpił wzrost dostaw mleka do skupu, jednakże od listopada utrzymuje się malejąca dynamika skupu. W rezultacie ostatnie miesiące przyniosły dość znaczące wyhamowanie produkcji mleka. W analizowanym miesiącu podmioty skupiły ok. 780,3 mln kg surowca, czyli o 5% więcej niż w listopadzie 2012 r., ale o 0,5% mniej niż przed rokiem.
Agencja Rynku Rolnego informuje, że wciąż istnieje ryzyko przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw, ale wielkość szacowanego przekroczenia z każdym miesiącem nieznacznie maleje. Jeżeli dotychczasowa dynamika skupu mleka utrzyma się do końca tego sezonu prognozuje się, że przekroczenie kwoty krajowej dostaw może wynieść ok. 1,5%.

Kar można jeszcze uniknąć
ARR poinformowała, że Komisji Europejskiej nie wyraziła zgody na dokonanie na szczeblu krajowym konwersji niewykorzystanej kwoty sprzedaży bezpośredniej na kwotę dostaw. Przypomina też rolnikom, że istnieje możliwość powiększenia indywidualnych kwot mlecznych poprzez wzięcie w używanie – do dnia 31 stycznia br. lub zakup - do dnia 28 lutego br., dodatkowych kwot od innych producentów mleka. I zaleca takie działanie „celem uniknięcia ewentualnego przekroczenia ich indywidualnych kwot mlecznych i obowiązku zapłacenia kary za nadprodukcję”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę