Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Kolędy dla Boga i Ojczyzny

Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego ponownie wystąpiła w Łomży. W kościele p.w. Krzyża Świętego zespół i soliści wykonali najpiękniejsze polskie kolędy oraz pieśni wojskowe i patriotyczne. – Pomyśleliśmy z księdzem proboszczem, Andrzejem Godlewskim, żeby zadedykować ten koncert pamięci prymasa seniora, kardynała Józefa Glempa – mówi ppłk Ryszard Matuszewski. – A był to jubileuszowy, 30 koncert tego zespołu w Łomży. Dziękujemy więc za wszystkie poprzednie, dziękujemy za dzisiaj i już zapraszamy na następny!

Koncerty Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego cieszą się w Łomży ogromną popularnością. Nie inaczej było i tym razem, jednak wyjątkowe okoliczności sprawiły, że nie był to koncert jakich wiele. Rozpoczęła go modlitwa w intencji zmarłego w środę kardynała Józefa Glempa. Prowadząca koncert Ewa Baka poświęciła również wiele uwagi obchodzonej właśnie 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Dlatego program koncertu uzupełniły utwory patriotyczne i pieśni wojskowe, takie jak: „Marsz Pierwszej Brygady”, „Pobudka”, „Marsz, marsz Polonia”, „Maki” czy „Przybyli ułani pod okienko”. Zabrzmiały one w pierwszej części, a kolejną wypełniły już wyłącznie kolędy. Orkiestra Koncertowa, poprowadzona przez dwóch dyrygentów, ppłk Adama Czajkowskiego oraz Grzegorza Mielimąkę, zachwyciła umiejętnościami i zgraniem. Z takim akompaniamentem troje solistów: znana z zespołu Mazowsze sopranistka Iwona Tober, tenor Tomasz Garbarczyk oraz bas-baryton  Artur Janda, zaprezentowali się wybornie, zarówno w występach solowych jak i zbiorowych. 
– Chyba nie ma człowieka, który nie lubiłby kolęd – mówiła Ewa Baka. – Czekamy na nie przez cały rok, chociaż pewnie w środku lata nie zdajemy sobie z tego sprawy. Ale kiedy nadchodzi grudzień i ten magiczny wigilijny wieczór, możemy wreszcie zacząć je śpiewać i trwa to aż do Święta Ofiarowania Pańskiego 2 lutego.
„W żłobie leży”, „Jezus malusieńki”, „Anioł pasterzom mówił”, „Przybieżeli do Betlejem”, 
„Wśród nocnej ciszy”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Dzisiaj w Betlejem” to tylko niektóre z najbardziej znanych polskich kolęd, które tłumnie wypełniająca świątynię publiczność mogła nie tylko usłyszeć, ale i zaśpiewać wspólnie z artystami. Były też kolędy pochodzące z innych krajów, jak „Gdy się Chrystus rodzi” i „Lulajże Jezuniu”, a koncert zakończyła odśpiewana przez kilkaset głosów podniosła „Bóg się rodzi”.
–  Te trzy wydarzenia: 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, śmierć kardynała Józefa Glempa i ten przepiękny koncert coś łączy – podkreślał biskup Tadeusz Bronakowski. – Łączy je wielka miłość do Pana Boga i do naszej Ojczyzny. Dziękując artystom za ten 30 koncert, z całego serca zapraszamy was do Łomży jak najszybciej, abyśmy mogli przeżyć ponownie tak wspaniałe, wzruszające chwile, jak to było dzisiaj!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę