Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@
tekst płatny

Przygoda na nartach i snowboardzie w Rybnie

Śnieg raźno skrzypi, mróz wesoło trzaska, para z oddechów kłębi się wokół kilkuset kolorowych postaci na białych stokach. Kilkuletnie dzieci, młodzież i dorośli. Odważniejsi szusują na nartach raz za razem, z fantazją, debiutanci ostrożnie sprawdzają swoje umiejętności. Sympatyczna rodzina z Brwinowa mocuje się na jednym ze szczytów w Rybnie z deskami snowboardowymi. O Stacji Narciarskiej dowiedzieli się od krewnych z Zambrowa, więc postanowili zadebiutować. Mama Marta i tata Przemek z synami Jankiem (lat 11) i Stasiem (lat 9) pobierają śnieżne nauki pod okiem 29-letniego Rafała Dmochowskiego. To będzie ich wielki dzień!

Droga z Łomży do pobliskiego Rybna, jakieś 10 km, odśnieżona. Wszyscy jedziemy wolno, mijając często samochody na rejestracjach spoza Podlaskiego. Na parkingu u podnóża Stacji Narciarskiej stoi już jakieś 80 aut, a na stokach kolorowy tłum. Długie szeregi i liczne grupki ludzi, a każdy zajęty czym innym. Jedni wjeżdżają wyciągiem na górę, inni zjeżdżają z fasonem albo z duszą na ramieniu. Ktoś dopiero wypożycza sprzęt, ktoś zdejmuje narty z bagażników, ktoś popija gorącą herbatę. Kolejni zakładają wprawnie deski lub mocują się jak rodzinka z Brwinowa kolo Warszawy.

Jazda na desce wzmacnia mięśnie i daje smak przygody
Rafał Dmochowski krok po kroku wyjaśnia im, jak przypinać się do deski snowboardowej, jak wstawać i bezpiecznie upadać do przodu i do tyłu. Absolwent AWF w Białej Podlaskiej jest instruktorem i ratownikiem narciarskim po szkole mistrzów: na nartach szkolił go sześć lat temu Florian Parnicki, natomiast na snowboardzie – Paweł Derzakowski. Nie minie godzina, a tata Przemek - wprawdzie ze strachem w oczach, ale nieugięcie – pokona po raz pierwszy stok na desce. W ślad za nim pod opieką instruktora pokonają „łatwą” trasę także małżonka i synowie. Wszyscy zarumienieni i uśmiechnięci, szczęśliwi i dumni, że poszło całkiem gładko.
Katarzyna Sójka, 18-latka z Sokołowa Podlaskiego, to mistrzyni w porównaniu z debiutantami , do których należy także jej chłopak Daniel Chojnowski (lat 21). Nie musiała go na wyjazd do Rybna długo namawiać, podobnie jak swego młodszego o rok brata Janka. Snowboardem zajmuje się z pasją od pięciu lat, a nauczyła się jazdy metodą prób i błędów. Jako uczennica LO im. Marii Skłodowskiej-Curie do Rybna przyjeżdżała wcześniej ze swoją klasą: w tym sporcie lubi wysiłek i pokonywanie własnej słabości. Odważna dziewczyna dobrze wie, że jazda na desce to dyscyplina ogólnorozwojowa: wzmacnia mięśnie, wydolność serca i daje „łyk” adrenaliny. Smak przygody.
Silnych emocji na stoku w Rybnie szuka również Kamil Jadczuk, 17-latek z Ostrowi Mazowieckiej i uczeń LO im. Mikołaja Kopernika. Na nadnarwiańskie stoki wybrał się już po raz piętnasty, tym razem z tatą, mając za sobą o wiele szybsze zjazdy w polskich górach. Stok w Rybnie uważa za stosunkowo łatwy, bo łagodny i dlatego wymarzony do nauki i zdrowej rekreacji na świeżym powietrzu. 

W Rybnie k. Łomży można zjeżdżać bez wyjazdu w góry
Kiedy początkujący i doświadczeni snowboardziści w różnym wieku zażywają radości szusowania po stokach, kolejna grupa adeptów narciarstwa wspina się mozolnie pod górę. Dwie pary młodych narzeczonych – z Konstancina Jeziornej i Białegostoku - prowadzi łomżyniak Sławomir Łomotowski (lat 42), który jeszcze jako siedmioletni chłopiec śmigał po stoku na Górze Królowej Bony. Po latach sam uczy adeptów ruchów i kroków, cierpliwości i rozsądnego rozkładania sił na nartach. Dwudziestokilkulatkowie, wchodzący w poprzek przez dostawianie bokiem narty do narty, wydają się bardziej zmęczeni niż dwa razy starszy instruktor. Nie ukrywają lekkiego przestrachu, a zdesperowani na tyle, że po kolejnej godzinie mają za sobą udane zjazdy, bez stłuczek i wywrotek.
- Wszystkiego można się nauczyć, jak się ma dobre warunki i trochę chęci – twierdzi doświadczony instruktor. - A tutaj w Rybnie warunki są znakomite, śniegu nie brakuje i chęci ludziom dopisują. Mój najmłodszy adept miał cztery latka, najstarszy - lat 76. Można pozjeżdżać bez wyjazdu w góry!  

Szczegółowe informacje o stoku, trasach i warunkach na stronie internetowej www.rybno.pl

210204100642.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę