Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

Cygańskie czary pięknej Eleny

Elena Rutkowska, popularna aktorka i pieśniarka ponownie wystąpiła w Łomży. Artystka, wraz z muzykami i tancerkami zespołu Cygańskie czary, zaprezentowała efektowny show, pełen cygańskich przebojów, rosyjskich romansów i niespodzianek. Przypomniała też osobę, dzięki której uwierzyła w siebie, po czym zyskała popularność w Polsce. – Kiedyś spotkałam za kulisami w teatrze „Buffo” Hankę Bielicką – mówi Elena Rutkowska. – Powiedziała mi: nie patrz na to, że masz akcent, nie znasz dobrze języka. Ucz się, stawiaj na ten akcent, bo musisz nam przekazać te piosenki rosyjskie, cygańskie. My to kochamy i ja ci mówię, że będziesz miała swoją karierę!

Słowa najpopularniejszej łomżynianki sprawdziły się dość szybko. Nie dziwi to jednak, gdyż Elena Rutkowska jest artystką uniwersalną. Jest równie przekonująca w repertuarze cygańskim, rosyjskich balladach i romansach, jak i przejmującej pieśni „Gdy mnie będziesz już miał dosyć” Agnieszki Osieckiej. Porywa publiczność ogromnym temperamentem, który zawdzięcza włoskim, chorwackim i ukraińskim korzeniom, szczerością i artystyczną wiarygodnością. Do tego towarzyszy jej ośmiu wyśmienitych muzyków z Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier, między innymi: pianista Walenty Dubrowski, skrzypek wirtuoz Zoli Czureja, uniwersalny gitarzysta Piotr Ondycz, śpiewający akordeonista Cezary Oraczko czy kontrabasista Kuba „Bobas” Wilk. Każdy z nich popisywał się efektownymi solówkami, wśród których nie zabrakło odniesień do jazzu, a Zoli Czureja oczarował łomżyńską publiczność ognistymi czardaszami i wirtuozerią godną największych mistrzów. 
– Przez kilka lat wypatrywałam odpowiednich muzyków na różnych festiwalach romskich, bo chciałam wybrać najlepszych z najlepszych – mówi Elena Rutkowska. – Myślałam wtedy, że muszę zaprosić do współpracy takich wyjątkowych ludzi, żeby pokazać w Polsce, że muzyka romska żyje. Nie potrzebujemy żadnych dyskietek, playbacku. Pokazujemy wam naszą prawdziwą muzykę, tyle, że w nowoczesnych aranżacjach.
Drugą gwiazdą koncertu obok Eleny Rutkowskiej był śpiewający gitarzysta Juri Tokar. Ten pochodzący z Ukrainy, od lat mieszkający w Polsce, z zawodu lekarz chirurg, okazał się świetnym interpretatorem rosyjskich romansów, takich jak „Miła ma”, „Moja gitara” czy  osławione „Oczy cziornyje”. 
– Juri ma tak piękny głos i potrafi nim przekazać tak wielkie emocje, że cała sala zamiera! – zauważa  Elena Rutkowska. – Muzycy nakręcają też nas, wokalistów. Tak jak mówił Stanisławski: haczyk – pętelka. My na scenie mamy haczyk, a jeżeli widownia odpowiada nam swoim zapałem i entuzjazmem rodzi się niesamowita, gorąca atmosfera. I taką publiczność spotkałam dziś w Łomży! 
Artyści wykonali blisko 30 utworów, kończąc koncert żywiołowymi „Hop hop hop” z filmu „Tabor wędruje do nieba” i „Czaj szugarije” – „Cygańskim taborem”.
– To moja kolejna wizyta w Łomży i mam nadzieję, że nie ostatnia – mówi Elena Rutkowska. 
– Chciałabym być na scenie taką, jak moja niesamowita Hanka Bielicka. Bo kiedy byłam po akademii aktorskiej i znalazłam się w Polsce, załamałam się. Myślałam, że jako dla aktorki wszystko jest dla mnie skończone, bo nie znałam języka polskiego. I to właśnie ona podtrzymała mnie na duchu. Mówiła: kochanie, ty się nie załamuj. Masz się nauczyć mówić przynajmniej w 50 %. Ale jeśli będziesz śpiewać piosenki w swoim ojczystym języku, rosyjskie, romskie, to publiczność ciebie natychmiast zrozumie. To mnie mocno podbudowało, dodało mi skrzydeł!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę