Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 14 kwietnia 2021 napisz DONOS@

CBA chce odwołania członka zarządu województwa i dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej

Cezary Cieślukowski, członek zarządu województwa podlaskiego, miał popaść w konflikt interesów i złamać ustawę antykorupcyjną oraz ustawę o pracownikach samorządowych uważa Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA podaje że zawarł on umowy o dzieło z lokalnym stowarzyszeniem oraz spółką, na rzecz których następnie podpisał dofinansowanie jako osoba odpowiedzialna za nadzór nad Departamentem Europejskiego Funduszu Społecznego. - W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami CBA skierowało do Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego wniosek o odwołanie Członka Zarządu z pełnionej funkcji – podał Dobrzyński. O tym, że wniosek CBA dotyczy Cieślukowskiego podała Urszula Arter z Urzędu Marszałkowskiego potwierdzając, że wczoraj wieczorem dokumenty CBA dotarły do marszałka województwa. Arter potwierdza, też że CBA skierowało także wniosek od marszałka województwa o odwołanie Roberto Skolmowskiego dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Jak podaje Dobrzyński agenci CBA przeprowadzili kontrolę przestrzegania przez Cezarego Cieślukowskiego członka Zarządu Województwa Podlaskiego przepisów art. 4 pkt. 2 ustawy antykorupcyjnej oraz art. 30 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych. Postępowanie obejmowało lata 2011-2012 i trwało od 6 listopada do 21 grudnia 2012 roku.
- W porównaniu z pracownikami zatrudnionymi w sferze prywatnej, pracownicy samorządowi podlegają pewnym zakazom w zakresie podejmowania zajęć dodatkowych – podaje rzecznik CBA.  - Zgodnie z art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych, pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, nie może wykonywać zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność oraz zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy.
Tymczasem w trakcie kontroli agenci CBA ustalili, że naruszył on przepis ustawy o pracownikach samorządowych. 
- Chodzi o to, że zawarł umowy o dzieło z lokalnym stowarzyszeniem oraz spółką, na rzecz których następnie podpisał dofinansowanie jako osoba odpowiedzialna za nadzór nad Departamentem Europejskiego Funduszu Społecznego – podaje Dobrzyński. - Zdaniem agentów CBA, spowodowało to, że znalazł się w sytuacji konfliktu interesów i naruszył tym samym art. 30 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych. 
W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami CBA skierowało do Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego wniosek o odwołanie Cezarego Cieślukowskiego z funkcji Członka Zarządu. Dobrzyński dodaje, że zgodnie z prawem w przypadku stwierdzenia naruszenia przez pracownika samorządowego zakazu, pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie rozwiązać z pracownikiem, bez wypowiedzenia, stosunek pracy w trybie art. 52 § 2 i 3 Kodeksu pracy lub odwołać go ze stanowiska.

Agenci CBA przeprowadzili także kontrolę przestrzegania tzw. ustawy antykorupcyjnej przez Dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej. Postępowanie obejmowało lata 2007-2012. W trakcie kontroli ustalono, że Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej figuruje równocześnie w dokumentach rejestrowych poznańskiej spółki jako osoba posiadająca połowę udziałów oraz będąca formalnie prezesem zarządu. Tym samym naruszył zakaz, o którym mowa w art. 4 ustawy antykorupcyjnej. 

Urszula Arter z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego podaje, że marszałek województwa „zapoznał się z dokumentami i niezwłocznie po swoim powrocie z delegacji służbowej podejmie stosowne kroki w powyższych sprawach”.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę