Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 17 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Spis wszystkich „przestępców” politycznych powiatu łomżyńskiego z czasów Powstania Styczniowego

Główne zdjęcie
www.bialystok.ap.gov.pl/lomza

W zasobie Archiwum Państwowego w Białymstoku Oddział w Łomży znajduje się księga „Spisok vseh polityčeskih prestupnikov lomžinskago uzda c 1863 g.”. Jest to alfabetyczny spis nazwisk mieszkańców powiatu łomżyńskiego traktowanych przez rosyjskiego zaborcę jako przestępców w efekcie swojego uczestnictwa w Powstaniu Styczniowym bądź sprzyjania mu. W związku ze 150. rocznicą Powstania spis ten został przetłumaczony i opublikowany na internetowej stronie Archiwum (www.bialystok.ap.gov.pl/lomza).

Zachowano oryginalny układ dokumentu i w związku z tym obejmuje on nazwiska ułożone według alfabetu rosyjskiego. Nazwiska nie są ułożone w układzie alfabetycznym ciągłym co oznacza, że w obrębie jednej litery piszący umieszczał je już dowolnie. Odręcznie sporządzono linie tabel, które także wypełniano odręcznie cyrylicą, polskie nazwiska zapisano w transkrypcji rosyjskiej. W związku z nieczytelnym charakterem pisma wypełniającego tabele, w kilku miejscach nie udało się odczytać wszystkich zapisów, co zostało odpowiednio zaznaczone. Należy w trakcie poszukiwań pamiętać o tym, iż nazwiska zaczynające się w polskim alfabecie na literę J będą umieszczone w księdze w zależności od samogłoski za nią się znajdującej. Podobnie będzie w sytuacji nazwisk zaczynających się na litery Ch i H wszystkie będą pod rosyjskim H jak również zaczynające się na Rz i Ż wszystkie będą pod rosyjskim Ż. Na końcu księgi umiejscowiono „spis treści” przyporządkowując każdej z liter alfabetu numer strony, od której zaczynają się nazwiska od niej zaczynające.

zobacz: Spis wszystkich „przestępców” politycznych powiatu łomżyńskiego z 1863 roku

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę