Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Dziadek dobry na łyżwy i sanki

Główne zdjęcie
Dziadek Wojciech Surawski

- Dobry dziadek jest bardzo cierpliwy, chętnie posłucha, zawsze doradzi, zajmie się zorganizowaniem zabawy i wyprowadzi na spacer lub wycieczkę w plener – twierdzi Wojciech Surawski (lat 59) z Łomży, który ma czterech wnuczków: Janka (lat 12), Stasia (lat 8) i Antoniego (lat 5) oraz rocznego Marcela. - Dobry dziadek pokaże w Łomży ciekawe miejsca, związane z historią całej rodziny i rodzinnego miasta. My, jako rodzina mieszkamy w Łomży od ponad 300 lat i na starym cmentarzu mamy aż szesnaście grobów. Cmentarz to mocna kotwica tradycji...

Uczennice i uczniowie kl. IIc SP 7 w Łomży
Uczennice i uczniowie kl. IIc SP 7 w Łomży
Uczennice i uczniowie kl. IIc SP 7 w Łomży
Uczennice i uczniowie kl. IIc SP 7 w Łomży
Staś Rytel (wnuczek Wojciecha Surawskiego)
Staś Rytel (wnuczek Wojciecha Surawskiego)
Wychowawczyni kl. IIc Ewa Sawicka
Wychowawczyni kl. IIc Ewa Sawicka

Wojciech Surawski jest dumny, że jego rodzina po świecie się nie wałęsa, że trzyma się rodzinnych stron. Z wyjątkiem sytuacji przymusowych, jak po 17. września 1939 r., kiedy niektórzy byli wywiezieni przez Rosjan na Syberię, do Kazachstanu. Nieliczni powrócili z Armią Andersa i osiedlili się na zachodzie Europy czy USA.  Pasją dziadka Wojtka jest kolekcjonowanie militariów: broni i umundurowania wojsk polskich, niemieckich i rosyjskich z różnych okresów historycznych. Potrafi z pasją i szczegółami opowiadać o związanych z elementami uzbrojenia wydarzeniach. Dzieli się wiedzą, zdobytą przez ponad 50 lat zbierania bagnetów, szabel bądź musztaków. A kiedy zajdzie potrzeba, z przyjemnością odprowadza i przyprowadza wnuki ze Szkoły Podstawowej nr 7, do której sam uczęszczał niby niedawno, pół wieku temu...
Dziadek Wojtek bywa w szkole nie tylko na co dzień, ale i od święta. Tym razem – z okazji Dnia Babci i Dziadka, który klasa II c zorganizowała z inicjatywy wychowawczyni Ewy Sawickiej. 
- Dziadkowie i babcie to najsympatyczniejsza widownia, a poza tym wnuczkom trzeba przypominać o tak ważnych osobach w rodzinie, żeby nie zapomniały przyjść z życzeniami, uśmiechem, wierszykiem, piosenka i laurką – wyjaśnia Ewa Sawicka. - Żeby dzieci nie zapomniały powiedzieć, jak bardzo swoich dziadków kochają!
I tak było w klasie Stasia: dziadkowie słuchali wierszyków i piosenek, rozpoznawali wnuki z zawiązanymi oczami i tańczyli w rytm przebojów. Nestorzy mogli także się dowiedzieć, jak kochane pociechy ich postrzegają. Rozpoznawali siebie na podstawie krótkich charakterystyk, na przykład, „Mój dziadek ma siwe wąsy”„Mój dziadek robi najlepsze na świecie naleśniki”, „Mój dziadek czytał mi do snu „Lokomotywę”. Bo dziadek jest dobry na wszystko: na łyżwy i na sanki, na grę w warcaby i w opowieści.  - Mój dziadek dziś w dobrym humorze na wnuki spogląda rad – śpiewali wesoło drugoklasiści. - Odświętne ubranko założę, zaśpiewam dziadkowi „Sto lat!”, bo dzisiaj Dzień Dziadka, już śpiewa gromadka!
Były życzenia, były wzruszenia... Podobnie działo się w Szkole Podstawowej im. Hanki Bielickiej w Sławcu, gdzie pomimo mroźnej, zimowej pogody licznie przybyli seniorzy. Uczniowie przygotowali słodki poczęstunek i drobne upominki, piosenkę „Oberek dla Babci i Dziadka” oraz wystąpili w przedstawieniu z dobrym życzeniem w tytule: „Niech żyją nam!”.

Mirosław R. Derewońko

Fot. Anna Modzelewska i Jacek Sokołowski


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę