Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

Wokół Starego Rynku nie będzie „schetynówek”

Główne zdjęcie
Ulica Giełczyńska przy Starym Rynku

Wniosek Łomży o dofinansowanie zaplanowanej na ten rok przebudowy bezpośrednio przyległych do Starego Rynku fragmentów ulic Giełczyńskiej i Rządowej nie znalazł się na rządowej liście tzw. „schetynówek”. Miasto chciało uzyskać na ten cel 1,1 mln zł dofinansowania, ale wniosek został sklasyfikowany dopiero na 20 pozycji, podczas gdy pieniądze na drogi powiatowe wyczerpały się już przy 11 miejscu. Z dróg gminnych w ramach „schetynówek” w tym roku w okolicy mają być zrobione: remont nawierzchni trzech ulic w centrum Wizny i droga łącząca wsie Puchały i Gać w gminie Łomża.

W tym roku do podziału na tzw. „schetynówki” w województwie podlaskim było tylko nieco ponad 28,5 mln zł. To zdecydowanie za mało jak na zgłaszane przez samorządy potrzeby. Zgodnie z regulaminem   Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój samorządy mogą liczyć na 50% dofinansowanie swoich inwestycji. I miasto Łomża w ramach tego programu złożyło wniosek o przebudowanie krótkich fragmentów dwóch ulic prowadzących wokół Starego Runku, co miało być kolejnym etapem rewitalizacji tej części miasta. Niestety wniosek po ocenie merytorycznej uzyskał tylko 13,6 punkta i został sklasyfikowany na 20 miejscu ostatecznej listy rankingowej. Tymczasem pieniędzy starczyło jedynie na 11 najlepszych wniosków. Brak dofinansowania do przebudowy ulic w Łomży jest zaskoczeniem dla urzędników. 
- Musimy przeanalizować możliwości finansowe budżetu miasta, czy stać nas będzie na podjęcie tego zadania samodzielnie – mówi Łukasz Czech z ratusza. 
Szacunkowa wartość remontu  fragmentów ulic Giełczyńskiej i Rządowej bezpośrednio przyległych do Starego Rynku określona została na 2,2 mln zł.

W grupie wniosków powiatowych, które załapały się na dofinansowanie, są dwa z powiatu wysokomazowieckiego. Przebudowane ma tu być ponad 9 km dróg: Góry Leśne – Rosochate Kościelne, Jabłoń Makowięta – Jabłoń Piotrowice i Jabłoń Kościelna – Jabłoń Spały.

Z dróg gminnych z regionu na  listę 19 projektów do dofinansowania załapały się wnioski gmin Wizna i Łomża. W Wiźnie przebudowana ma zastać nawierzchnia ulic: Tysiąclecia, Plac Raginisa i Pawła z Wizny, a w gminie Łomża droga Puchały – Gać. Wizna ma otrzymać ponad ćwierć miliona złotych dofinansowania, a gmina Łomża ponad 660 tys zł. 

„Schetynówki 2013”
Jak podał Podlaski Urząd Wojewódzki ogólna wartość zadań zakwalifikowanych do dofinansowania na 2013 r. w ramach Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój -  związanych  z przebudową, budową i remontem dróg  lokalnych  powiatowych oraz gminnych – wynosi 62,9 mln zł, w tym dróg powiatowych  - 33,6 mln zł  oraz dróg gminnych - 29,3 mln zł. Zakresem realizacji objętych zostanie łącznie  60,7 km dróg ( 34,5 km – powiatowych  oraz  26,2 km - gminnych ), w tym: 56,5  km dróg zostanie przebudowanych,  2,4 km -  wybudowanych  oraz  1,8 km - wyremontowanych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę