Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Kolejki po prawo jazdy

Nawet do 450 osób dziennie podchodzi do testów na prawo jazdy w łomżyńskim WORDzie. Egzaminy trwają już od 6 rano do 22.00. Nienotowane nigdy wcześniej w historii oblężenie ośrodek zawdzięcza zmianom zasad egzaminowania przyszłych kierowców, które wchodzą w życie od najbliższej soboty - 19 stycznia. - Jeśli będzie taka potrzeba w piątek będziemy egzaminować do 24.00 – mówi Mirosław Oliferuk dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży. Kandydaci na kierowców się spieszą, bo od soboty ma być znacznie trudniej zdać testy, a zdany teraz egzamin teoretyczny uprawnia do zdawania egzaminu praktycznego przez pół roku.

Zgodnie z przepisami, które wchodzą w życie od 19 stycznia 2013 roku egzamin teoretyczny będzie składał się z 32 pytań, a nie z 18 jak teraz. Przynajmniej dwukrotnie powiększy się baza pytań, a część z nich nie będzie jawna tak jak dzisiaj. Poz tym w trakcie rozwiązywania testu na odpowiedź na każde z pytań będzie maksymalnie 10 sekund i nie będzie można powrócić do pytania.
To sprawiło, że wszyscy ci którzy mogą zdać test na starych zasadach robią co wszystko aby to zrobić. 
- U nas egzaminy teoretyczne odbywają się teraz od godziny 6 rano do 22. Co opół godziny do sali egzaminacyjnej wchodzi 14 osób – mówi Mirosław Oliferuk. 
Wśród nich są i tacy, którzy po niezdanym teście jednego dnia zapisują się na  najbliższy możliwy termin. Na razie wszyscy zapisują się na terminy do piątku.
- W zasadzie, to następny egzamin teoretyczny na kategorię B będziemy organizować chyba dopiero około połowy lutego – mówi Oliferuk, dodając, że na przyszły tydzień na egzaminy teoretyczne nie ma wcale chętnych.
- Po niedzieli ruszamy pełną parą, ale z egzaminami praktycznymi – dodaje Oliferuk. - Wynik zdanego dziś egzaminu jest ważny przez pół roku, i nawet zmiana przepisów tego nie zmieni, więc egzamin praktyczny np. na kategorię B będzie można zdawać w maju czy nawet czerwcu.

Od soboty zmian będzie dużo więcej i dotyczyć one będą nie tylko egzaminu teoretycznego. Zmieni się także wiek uprawniający do zdobycia uprawnień do kierowania ciężarówkami, autobusami i motorami. Na kategorię C i C+E będzie można zdawać dopiero w wieku 21 lat, a dziś jest to 18 lat. Na kategorię D czyli autobusy wiek podniesiony będzie z 21 na 24 lata. Tyle samo – czyli 24 lata trzeba będzie mieć aby zdobyć kategorię A (motor), a dziś wystarczy 18 lat.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę