Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Podatek śmieciowy w Łomży dopiero pod koniec lutego

Decyzje w sprawie podatku śmieciowego w Łomży mają zapaść dopiero pod koniec lutego. Radni zgodzili się z wnioskiem prezydenta Mieczysława Czarniawskiego, aby ponownie odłożyć w czasie debatę nad uchwałami dotyczącymi nowej gospodarki śmieciowej w mieście. Prezydent wniosek argumentował sejmowymi pracami nad zmianą ustawy śmieciowej, które „zmienią filozofię” jej zapisów. Maciej Borysewicz, przewodniczący Rady Miasta zapewniał natomiast radnych, że „nie ma prawnej drogi aby ukarać Radę za niepodjęcie uchwał śmieciowych do końca ubiegłego roku”. – My nie możemy ulegać presji mówił Borysewicz. Mamy mieć na celu interes mieszkańców, a nie parlamentu.

Nowa gospodarka śmieciowa, zgodnie z którą to gmina jest właścicielem śmieci, który musi zorganizować ich odbiór od mieszkańców, ma zacząć obowiązywać od 1 lipca. Ustawodawca wymagał, aby do końca 2012 roku gminy podjęły pakiet uchwał śmieciowych wyznaczając m.in. opłatę za śmieci jaka ma obciążać mieszkańców. I jedna z głównych kontrowersji dotyczyła sposobu jej wyliczenia. Ustawodawca przewidział bowiem, że gmina może jedynie wygrać jedne z czterech wariantów tego podatku: „od głowy” mieszkańca, „od metra” kwadratowego powierzchni, „od wody” zużytej w gospodarstwie i „od gospodarstwa”. Pod koniec roku, pod wpływem uwag wielu samorządów w kraju Senat zajął się nowelizacją ustawy dopuszczającą m.in. mieszkanie tych metod w jednej gminie. Propozycje Senatu już na początku  stycznia mieli glosować posłowie w Sejmie, ale nieoczekiwanie temat został przerzucony na przyszłotygodniowe obrady. I właśnie na wynik tych prac z podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie podatku chcą poczekać władze miasta Łomża. 
- Nasze dotychczasowe projekty stają się nieaktualne w świetle tych poprawek – mówił radnym prezydent Czerniawski ponownie prosząc o przesunięcie dyskusji  uchwałach śmieciowych do pierwszej środy lutego. - Aby był czas nie tylko przygotować nowe propozycje, ale i czas skonsultować je z Komisjami Rady. 
- Nie widzę potrzeby takiego pośpiechu. Po zmianie ustawy musimy się temu dobrze przyjrzeć – mówił radny Maciej Głaz proponując, aby do debaty o śmieciach powrócić ale dopiero na zwyczajnej sesji od koniec lutego.
I z tym wnioskiem zgodził się prezydent oraz cała Rada. Za zdjęciem z porządku obrad proponowanych na dziś do dyskusji i głosowania kilku uchwał śmieciowych, głosowało 21 z radnych, a dwóch kolejnych wstrzymało się od głosu. 

„Speczespołu Dobosza” już nie ma
Projekt nowych uchwał śmieciowych ma przygotować Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży, któremu jeszcze w grudniu radni przekazali zadanie organizacji nowej gospodarki śmieciowej w mieście. Jak wyjaśnił prezydent Czerniawski, te uchwały oznaczały także, że zlikwidowany został powały przez niego przed rokiem zespół „śmieciowy” pod kierownictwem zastępcy prezydenta Beniamina Dobosza.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę