Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Jasełka i kolędnicy w ROK

Młodzi kolędnicy z Nowogrodu, Sławca i Zbójnej zwyciężyli w Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i Jasełkowych, zorganizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Dzięki temu sukcesowi będą reprezentować powiat łomżyński na XXVII Wojewódzkich Spotkaniach Zespołów Kolędniczych w Hajnówce. – Mogłoby tych zespołów być więcej, ale i tak cieszy nas, że dzieci i młodzież tak pięknie kultywują polskie tradycje! – podkreśla przewodniczący jury, Józef Zyśk. – Trzy najlepsze grupy będą miały szansę pokazania się na etapie wojewódzkim i poznania wielokulturowości Podlasia, czego nie mają okazji oglądać na co dzień. Głównym celem Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Jasełkowych jest kultywowanie niegdyś tak powszechnych na polskiej wsi, a obecnie zanikających zwyczajów kolędniczych.

Próbują to zmienić dzieci i młodzież wraz ze swymi opiekunami. W tym roku w przeglądzie rywalizowało siedem zespołów z Łomży, Nowogrodu, Podgórza, Sławca oraz Zbójnej. Nie było zaskoczeniem, że zwyciężyły, zapewniając sobie tym samym udział w etapie wojewódzkim konkursu, trzy zespoły złożone z najstarszej młodzieży. Zaprezentowane widowiska kolędnicze i jasełkowe zostały oparte na liczących wiele lat, oryginalnych tekstach ludowych, nierzadko w połączeniu z akompaniamentem grających na żywo muzyków. Ten szacunek do tradycji oraz sięganie do źródeł autentycznego folkloru były widoczne u wszystkich wykonawców, z  najmłodszym zespołem „Wesoła piąteczka” z Przedszkola Publicznego nr 5 w Łomży, włącznie. Nie brakowało też akcentów bardziej współczesnych, jak chociażby „Poszukiwanie miłości z Małym Księciem”, które zaprezentowali uczniowie ze szkoły podstawowej w Podgórzu.  
– Jeżeli chodzi o zespoły tradycyjne, zakwalifikowane  do Hajnówki, to bardzo się cieszę, że młode dziewczyny z grup kolędniczych „Z gwiazdą” z Nowogrodu i Zbójnej prezentują tradycyjny folklor w bardzo dobrym wykonaniu – ocenia Józef Zyśk. – Także „Kolędowanie z kozą” koła teatralnego Chochliki ze Sławca zaprosiliśmy do Hajnówki. Co do zespołów teatralnych z jasełkami to właściwie nie było porównania, bo wszystkie były z różnych kategorii wiekowych, reprezentowanych pojedynczo. I wszystkie zostały wyróżnione – może Gimnazjum w Nowogrodzie bardziej, bo zarówno poziom, jak i zaangażowanie wykonawców były bardzo dobre. Przedszkolaki zachwyciły nas opanowaniem tekstu, a spędziły na scenie ponad 20 minut. Bardzo cenne jest również to, że zaczyna wchodzić muzyka na żywo, co bardzo ubarwia i wzbogaca spektakle. Wiem, że playback jest tańszy, jest z nim łatwiej, ale muzykant  gra „pod nogę”, zawsze  może się dostosować do tempa, akcji i jest to bardzo wartościowe!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Regionalny Ośrodek Kultury

200829104429.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę